Drugie życie mebli
Aby uzyskać nową wersję mebli możemy pokryć ją odpowiednimi farbami. Zazwyczaj są farby kredowe, które różnią się między sobą właściwościami. Posiadają one wysoką wartość kredy, tworzą one na meblach powłoki o wyraźnie matowym wykończeniu. Charakteryzują się szorstką powierzchnią. Posiadają odcienie pastelowe, rozmyte rozbielone. Farby kredowe mogą być nakładane na gładkie powierzchnie, ponieważ doskonale przyczepiają się do wszelkich powierzchni. W ten sposób można uzyskać meble w stylu rustykalnym, prowansalskim, czy vintage. (szczegółowy program egzaminu na uprawnienia architektoniczne)
Malowanie mebli- jakie czynności przygotowawcze powinny być wykonane?
Malowanie mebli może wydawać nam się prostą sprawą, gdzie wybór farby jest najważniejszym elementem. Nie można zapominać o tym, iż bardzo ważne jest przygotowanie powierzchni mebli do pokrycia je farbą. Każdy mebel powinien być odtłuszczony, oczyszczone z kurzu, zabrudzeń i pyłu. W tym celu można powierzchnię przeszlifować, w przypadku powierzchnię oklejonych delikatnie przetrzeć papierem ściernym o drobnym uziarnieniu. Jednak jeżeli nie chcemy wykonać ścierania nawierzchni, możemy użyć podkładu, który zwiększy przyczepność podłoża, a nałożona farba będzie się dobrze trzymała. W przypadku mebli pokrytych folią nie używamy preparatu zawierającego rozpuszczalnik, ponieważ folia ulegnie rozpuszczeniu. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Farbę nakłada się za pomocą wałka z krótkim włosem, jeżeli malowanie jest niedokładne, powierzchnię uzupełniamy pędzlem, nie może nakładać zbyt dużej ilości farby, aby nie powstały zacieki na powierzchni. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Malowanie mebli laminowanych
W przypadku mebli laminowanych należy na powierzchnię płyty nałożyć podkład dwuskładnikowy. Jego dużą zaletą jest niezwykła przyczepność do każdego rodzaju powierzchni, następnie malujemy meble najlepiej lakierem przemysłowym. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Meble drewniane możemy stylizować na różne sposoby. W przypadku dość wysłużonych modeli możemy nadać im nowe oblicze dzięki różnorodnym farbą. Jedną z ciekawych propozycji jest farba kredowa. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Co to jest farba kredowa?
Farba kredowa zawiera naturalną kredę, w zależności od składu wyróżniamy farby mineralne, kazeinowe, farby na bazie żywić akrylowych. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Farby te służą między innymi do malowania ścian, a także boazerii. Służą też do odnawiania również, w ten sposób można uzyskać naprawdę dobre efekty dekoracyjne np. cieniowanie czy przecierki.
Najpierw używa się farby bazowej, która ma dużą przyczepność, a potem pokrywa się farbą kredową o sporej zawartości naturalnej kredy. Farby te posiadają szeroką bazę kolorystyczną od odcieni pastelowych po bardziej mocne barwy. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Czynności które należy wykonać przygotowując meble do renowacji
Chcąc odnowić meble najpierw oczywiście należy przygotować powierzchnię. Innych zabiegów wymaga powierzchnia drewniana, a inna wykonana z płyty MDF. należy oczyścić wszelkie zabrudzenia, zatłuszczenia i łuszczące się powłoki malarskie. W przypadku drobnych pęknięć, czy rys warto przeszlifować powierzchnię gruboziarnistym papierem ściernym, tą powierzchnię można uzupełnić specjalną masą wypełniają.
Renowacja mebli drewnianych
W przypadku mebli drewnianych renowacja może następować wielokrotnie, niemal wszystkie powierzchnie drewniane można w łatwy sposób odnowić, potrzebna jest w tym celu szlifierka, która ułatwia usuwanie starej warstwy wykończeniowej, oczywiście w celu nadbudowy uszczerbków wykorzystuje się masę szpachlową, kit do drewna i korektor, a później można pokrywać daną warstwę na przykład farbą. W celu renowacji drewnianych mebli warto użyć między innymi wosku do drewna. Woskowanie sprawia, że powierzchnia staje się lśniąca i jedwabiście gładka. Woskowaną powierzchnię łatwo odnowić w wybranym miejscu, co nie jest łatwe w przypadku surowca wykończonego np. lakierem.