Drogowa nawierzchnia wykonana z asfaltu
Zarówno zarządcom róg, jak i ich użytkownikom zależeć powinno na tanim eksploatowaniu drogowych użytkowanych nawierzchni. Jednak muszą zostać tu zachowane odpowiednie użytkowe cechy. Patrząc na atmosferyczne warunki, które to cechują się dużą zmiennością oraz poziom obciążeń, jakim poddaje się mineralno – asfaltowe mieszanki i duży zakres zastosowania ich, a także funkcji, jakie muszą spełniać wiele asfaltowych nawierzchni pracuje przez lata, nie wykazując żadnych zastrzeżeń. Warto jednak zauważyć, że obecnie zdarza się duża liczba uszkodzeń w nawierzchniach, które pojawiają się zdecydowanie za wcześnie. Chociaż nawierzchnie zapewniają odpowiedni poziom eksploatacyjnych właściwości przez określony czas, to nadal pojawia się pytanie, jak spowodować jeszcze większe zwiększenie jej stopnia trwałości. (uprawnienia budowlane kontakt)
Procesy związane z powstawaniem uszkodzeń
W pierwszej kolejności należy zrozumieć procesy związane z pojawianiem się na nawierzchni uszkodzeń. Posiadana wiedza pozwala nam stwierdzić, że składnikiem kluczowym w mineralno – asfaltowych mieszankach jest asfalt. Asfaltowe lepiszcza mogą decydować o pojawieniu się trwałych deformacji aż w 40%, a w 60% o zmęczeniowych trwałościach. Lepiszcza aż w 90% mogą decydować także o pojawieniu się niskotemperaturowych spękań. Na ten moment na świecie drogowe asfalty klasyfikuje się na trzy sposoby. Pierwszym z nich jest penetracja oraz temperatura związana z mięknieniem. Drugim sposobem jest określenie dynamicznej lepkości drogowego asfaltu. Ostatni ze sposobów polega na określeniu funkcjonalnego rodzaju asfaltu. (uprawnienia budowlane 2022)
Klasyfikacja asfaltów w systemie Superpave
Asfalty w systemie Superpave klasyfikuje się w związku z ich funkcjonalnymi rodzajami, które to określa się przy zastosowaniu symboli PG x-y. (uprawnienia budowlane program) Przykładowo mając do czynienia z drogowym asfaltem 20/30, który to wzbudza wiele kontrowersji, zaklasyfikowano by go jako asfalt o typie PG 82-16. Oznacza to asfaltowe lepiszcze stosowane przy wykonaniu określonej asfaltowej warstwy nawierzchni, które będzie poprawnie wykonywać swoją pracę. Nie będą w jej czasie powstawać koleiny w związku z wysoką temperaturą oraz spękania przy niskim poziomie temperatur, kiedy to temperatura będzie mieścić się w przedziale od -16°C do +82°C. Temperatura funkcjonalnego rodzaju podawana jest w wartościach co 6°C. (uprawnienia budowlane segregator )
Podział asfaltów wykorzystywany na świecie
Opracowany na terenie USA system związany z doborem odpowiednich materiałów oraz z projektowaniem asfaltowo – mineralnych mieszanek spowodował powstanie ogólnej klasyfikacji asfaltów, która dokonuje podziału na trzy sposoby. Obecnie wiele krajów na świecie dokonuje klasyfikacji asfaltów ze względu na penetrację i temperaturę związaną z mięknieniem. Przykładowo Australia wykorzystuje natomiast podział asfaltu ze względu na lepkość. Tak samo dokonywano klasyfikacji na terenie Stanów Zjednoczonych. W tym miejscu warto podkreślić jednak, że państwa posiadające silną gospodarkę, takie jak Chiny czy USA dokonują klasyfikacji drogowych asfaltów pod względem ich funkcjonalnego rodzaju. Jest to nowy sposób klasyfikacji drogowych asfaltów, który obejmuje modyfikowane asfalty. (uprawnienia budowlane)