fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Wełna mineralna – recykling

Naturalne wytwarzanie

Informacje o tym, jak ekologiczna jest wełna, warto zacząć od sposobu jej wytwarzania.

W przypadku wełny szklanej do tego celu wykorzystuje się piasek kwarcowy i stłuczki szklane, czyli elementy pozyskiwane z recyklingu. (uprawnienia budowlane 2022)

Wełna skalna powstaje z bazaltu z domieszkami kruszywa wapiennego, dolomitu i garbo. Używane w tym przypadku materiały często pochodzą z innych sektorów, np. oczyszczalni ścieków, metalurgii czy elektrowni.

Wełna mineralna – recykling
Wełna mineralna – recykling

Producenci, a dbanie o środowisko

Mimo tego, że producenci wełny mineralnej to inwestorzy, nie skupiają się oni jedynie na generowaniu środków. Większość z nich na bieżąco stara się ograniczać ilość odpadów. Dzięki temu wdrażają w życie procesy, które mają na celu: (program egzaminu na uprawnienia)

  1. Zmniejszenie zużycia energii, elektrycznej;
  2. Ograniczenie objętości wyrobów;
  3. Redukcję natężenia na transport;
  4. Zmniejszanie zużycia sprężonego powietrza i gazu.

Izolacja termiczna, a środowisko

Dobra izolacja budynków wpływa na zużywaną energię grzewczą oraz na jakość powietrza. Należy modernizować stare instalacje, które mają już za sobą swoje lata świetlności. Świetną opcją będzie wełna mineralna, która nadaje się do ocieplania różnego rodzaju konstrukcji. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Recykling

Sama produkcja wełny mineralnej jest bezodpadowa. Wszelkie odpady przekazywane są ponownie do produkcji. To tworzy zamknięty obieg, który zapewnia bezpieczeństwo dla środowiska oraz ograniczenie niepotrzebnych kosztów. (uprawnienia budowlane program)

Odpadki z wełny mineralnej służą do:

  1. Tworzenia granulatu do izolacji stropodachów wentylowanych;
  2. Dodawania do keramzytu czy cementu;
  3. Przygotowywania kolejnych partii wełny mineralnej.

Warto jednak zaznaczyć, że elementy porozbiórkowe nie nadają się do recyklingu. Te musiałby zostać oddzielone od pozostałych materiałów, a to wiązałoby się z dodatkowymi halami produkcyjnymi oraz kosztami. Ten zabieg przyniósłby więcej niekorzystnych elementów dla środowiska niż pozytywnych.

Wybór wełny mineralnej

Wełna mineralna ma wiele cech, dzięki którym będzie idealnym materiałem do izolacji termicznej większości konstrukcji. Jest sprężysta, ognioodporna, paro przepuszczalna, bezpieczna dla środowiska oraz użytkowników, a także prosta w montażu i tania w eksploatacji. Co ważne dla osób, którym zależy na efektach. Wełna posiada sporą gęstość, ale niską przewodność ciepła i absorpcje wody. Według wielu badań ta druga wacha się na poziomie 0,1[kg/m3] nawet po upływie kilkunastu dni. Kolejnym plusem jest to, że wełna mineralna wysycha w zastraszająco szybkim tempie, niezależnie od tego ile dni była poddawana nieprzyjaznym warunkom. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com