Drewno – jak można je wykorzystać?
Co myślimy, gdy usłyszymy hasło „ponadczasowy materiał”? Większość osób odpowie: „Drewno!” (uprawnienia budowlane – egzamin). I nic w tym dziwnego. Jest to podstawowy środek konstrukcyjno-wykończeniowy, który był używany już od tysięcy lat. Drewno używane jest również jako materiał dekoracyjny. Należy ono do surowców lekkich, który nie wpływa na obciążenie całego domu, a nadal warto zainwestować w nie jako materiał konstrukcyjny.
Drewno, zwłaszcza to egzotyczne (np. merbau, jatoba, czy teak), charakteryzuje się dużą wytrzymałością na rozciąganie. Oznacza to, że posiada umiejętność uginania się i jednocześnie nie pęka. Z tego właśnie względu drewno jest na pierwszym miejscu przy wybieraniu materiału konstrukcyjnego, gdzie wymagana jest duża wytrzymałość. Jest to solidny materiał, który nie wymaga właściwej impregnacji.
Nie ma problemu z odświeżeniem wyglądu drewna, nawet jak pod wpływem czasu traci swoje piękno. Wystarczy je umyć czy pomalować odpowiednim środkiem (egzamin na uprawnienia architektoniczne). Jest to idealny surowiec pod względem izolacji termicznej – zatrzymuje ciepło. Nadaje się ono również jako izolacja elektryczna czy akustyczna – pochłania dźwięki i echo. Dlatego też warto się zastanowić nad wyborem drewna właśnie pod kątem akustyki – jeżeli hałas z dworu jest uciążliwy, to należy właśnie przemyśleć takie rozwiązanie. Oprócz tego drewno ma właściwości higroskopijne. Oznacza to tyle, że wilgoć z pomieszczeń jest lepiej wchłaniana i nie trzeba się martwić o zacieki czy grzyby (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).
Drewno jako oddychający materiał – zalety
Drewno jest materiałem budowlanym pochodzenia naturalnego, a co za tym idzie – jest biodegradowalny i łatwo odnawialny. Jest surowcem ekologicznym, co powoduje, że jest łatwo dostępne. Cement oraz inne rozwiązania tego typu nie charakteryzują się tym, czym charakteryzuje się drewno. Mowa tu o tym, że drewno jest oddychającym materiałem. Poza tym do produkcji np. cegły czy tworzyw sztucznych wykorzystywane są paliwa kopalne (zwłaszcza te wysokoenergetyczne). Wyprodukowanie drewna nie wymaga użycia tego typu paliw.
Dla niektórych osób istotny może być aspekt ekologiczny. Inni z kolei mogą traktować drewno tylko jako dodatek czy ozdobę. Jednak mimo wszystko należy wziąć pod uwagę, że jest to surowiec, który łatwo można poddać obróbce i dostosować do wyglądu pomieszczenia. Łatwy sposób obrabiania pozwala także na spełnienie różnych wymogów konstrukcyjnych.