fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Rozmieszczanie stropów drewnianych

W konstrukcjach z drewna belki stropowe wsparte są na oczepach murów zewnętrznych i środkowych. W konstrukcjach murowanych belki stropowe rozmieszcza się już po zrobieniu muru do niższego rodzaju stropu, a potem stawia się mur wokół z zostawieniem szczeliny na dostęp powietrza. (uprawnienia budowlane kontakt) Belki szykuje się w ciesielskim warsztacie, skąd przywozi się je do punktu stawiania. Belki są cięte na miarę, posiadają zrobione wymagane wręby, wgłębienia i przyczepione łaty dla rozłożenia ślepego pułapu. Umieszczanie zaczyna się od umieszczenia belek przyściennych pod murami działowymi, zamian i na końcu każdych belek pośrednich. Belki przyścienne rozmieszcza się w odstępach od 3 do 5cm od ściany stawianej.

Wszystkie wsparcia krawędzi belek na odsadzkach ścian albo w gniazdach zrobionych w ścianach trzeba zrobić takie, żeby dookoła krawędzi belki pozostała wolna przestrzeń rozpiętości przynajmniej trzy centymetry. (uprawnienia budowlane 2021)

Drewniane stropy
Drewniane stropy

Rozmieszczenie belek

Rozmieszczenie belek kontroluje się podziałką bądź przygotowanym z deski wzornikiem (szablonem). W trakcie stawiania warto kontrolować poziomnicą pochylenie belek od poziomu. (uprawnienia budowlane program) Nie mogą one być większe niż 1mm/m pomiaru belki. Warto też sprawdzać rozbieżność poziomów wśród belek. Nie mogą one być większe od 5mm na każdej belce ponad jednym pokojem. Rozbieżność poprawia się poprzez podcinanie belki albo użycie prawidłowych podkładek. Po umieszczeniu belkowania rozmieszcza się ślepy pułap z osobnych desek dociętych na miarę. Rozpiętość płyty to odległość belek w świetle, a ich długość to dwa metry. Po umieszczeniu ślepego pułapu rozkłada się go papą i tworzy polepę. Potem umieszcza się podłogę. Deski podłogowe zanim się je umieści na ich miejscu warto dociąć na miarę, a styki desek muszą znajdować się w centralnej części górnej płaszczyzny belek stropowych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Wykopy

Głębokie wykopy w ziemiach luźnych chroni się metodą górniczą. W punkcie wykopu rozkłada się ramę z krawędziaków z rozporami i dookoła ramy wciska się pochyło bale, które mają około półtora metra. Po określeniu ziemi na dole wykopu umieszcza się kolejną ramę i umiejscawia kolejne bale. Taką metodą można znaleźć się w wymaganej głębokości wykopy. Deskowanie wykopu potrzebujemy, żeby było odporne, solidne i nieskomplikowane do zrobienia i zlikwidowania. Nie powinno ono komplikować przeprowadzania prac fundamentowych czy instalacyjnych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Jako końcowy umieszcza się bal centralny, jaki należy zrobić wedle wymaganej rozpiętości. Po umieszczeniu wszystkich bali warto je klinami umieścić do bali wcześniej umieszczonych. Klin umieszczamy wśród bal a klamry umieszczone przy kleszczach, aż dociągnie on bal do bali wcześniejszych, żeby nie pozostało przy nich niewypełnione miejsce.

Ścianki żelbetowe

Ścianki żelbetowe robi się w zbliżony sposób, tylko że poza drewnianymi używa się brus, czyli bali żelbetowych. Najfajniejsze są ścianki z odpowiednich profili stalowych, ponieważ można nimi uzyskać całą szczelność, prosto umieszcza się je w ziemie i da się je po usunięciu wykopu usunąć. Bale ścianki  szczelnych umieszcza się katarami albo wibromłotami. Kafar działa jak bicie młota w głowicę bala. Wibromłot umieszcza się na głowicy, na jaką wibrator transportuje drgania wibracyjne i ubijania, przez co bal wbija się mocniej w ziemie. Zaczynając przeprowadzanie muru, zaczynamy od uszykowania różnych części, robiąc w nich za jednym zamachem wręby złączowe. (program egzaminu na uprawnienia) Kolejno części te wpasowuje się nawzajem, ulepsza wręby i tworzy luki na śruby oraz kołki. Aby uprościć zakładanie części można je określić odpowiednio i umieścić w sterty.

Zanim zaczniemy zamieszczać ściany, kontroluje się poziom oraz szerokości podmurówki i jakość nałożonej na nią izolację kontra wilgoci. Potem umieszcza się na podmurówce podwalinę, zamieszczając ją w murach szkieletowych kotwiami wbitymi w podmurówkę. Na podwalinie rozstawia się filary, wspiera je deskami i stawia do pionu. Wśród filarów umieszcza się wieńce murów wieńcowych, a w szkieletowych rygle. Mury działowe złączone z zewnętrznymi ustawia się w tym samym czasie, a te nie złączone, dopiero na końcu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com