Drewniane stropy – nadmierne zużywanie się ich
Przy drewnianych stropach przyczyną szybszego i nadmiernego zużywania się jest niewłaściwa jakość zastosowanego materiału do budowy tego stropu. Użycie do tego celu drewna, które ma zapoczątkowany i nieprzerwany za pomocą odpowiednich ochronnych środków proces gnicia, spowoduje zupełnie i całkowite zniszczenie stropu (egzamin na uprawnienia budowlane). Często przyczyną gnicia drewna jest używanie nieodpowiednich izolacyjnych materiałów na polepę. Może być to np. zawilgocony, zanieczyszczony odpadek organicznego pochodzenia, albo zarażony grzybem. W takim wypadku zastosowanie go powoduje zawilgocenie elementów strop i powstawanie w ten sposób warunki sprzyjające procesom gnilnym. Elementy ceglanych stropów są w zasadzie odporne na gnilne procesy, chociaż nawet one mogą ulegać zagrzybieniom.
Żelbetowe i betonowe stropy – co wpływa na ich niszczenie?
Żelbetowe i betonowe stropy podobnie jak ceglane nie ulegają nadmiernym niszczeniom. W konstrukcji żelbetowych stropów, gdzie podsufitkę podwiesza się do stropowych belek albo żeber, przyczyną odkształcenia się podwieszonych płyt może być niedostatecznie mocne oraz nieprawidłowe przymocowanie ich do belek stropu (program na uprawnienia budowlane).
Niepoprawne mocowanie balustrad
Jeżeli balustrada balkonowa jest źle umocowana w murze albo w płycie, szybko zdeformuje się (program na uprawnienia budowlane w wersji android). Proces ten zajdzie jeszcze szybciej, gdy niewłaściwie będziemy je użytkować. Niewłaściwe użytkowanie to np. opieranie się o nią ze znacznym ciężarem. Może to spowodować uszkodzenie jej a nawet całkowite oberwanie. Niemalowana balustrada albo o zniszczonej olejnej powłoce narażona jest dodatkowo na procesy korozji.
Zła eksploatacja balkonów – jakie konsekwencje niesie za sobą?
Balkon jest elementem wysuniętym częściowo poza obiekt, a zatem ulega on działaniu czynników atmosferycznych (program z aktami na uprawnienia budowlane). W związku z tym jest narażony na procesy niszczenia. Najczęstszym zniszczeniom na balkonie ulega cementowa gładź. Wpływ na to ma proces wietrzenia, czyli zmiana temperatury, wiatr, opady atmosferyczne). Proces związany z niszczeniem przebiegnie szybciej, gdy cementowa gładź nie będzie posiadać poprawnych spadków do odpływu wody. W takim wypadku wody opadowe zatrzymają się na płycie i wsiąkną w płytę oraz w cementową gładź. Podczas mrozów woda zamarza i rozsadza oraz kruszy materiał. W związku z niewłaściwą eksploatacją trzeba wymienić tu przeciążenie balkonów ponad dopuszczalne normy. Dopuszczalne użytkowe obciążenie dla balkonowych płyt w mieszkalnych budynkach ma wartość wynoszącą 500 kG/m². Obciążenie balkonu ponad normę spowoduje odkształcenia w oporowym murze oraz w samej płycie. Zacznie ona pękać, a przy bardzo dużym obciążeniu może się nawet oberwać.