Drenaże i melioracje wodne
Prawo wodne w art. 195 określa pojęcie wodnej melioracji i mówi, że polega ona na regulowaniu wodnych stosunków, aby polepszyć produkcyjną zdolność gleby w celu jej łatwiejszej uprawy. Wodne melioracje można podzielić na podstawowe oraz szczegółowe. Do podstawowych zalicza się obudowę górskich potoków, budowanie kanałów, przeciwpowodziowych wałów, wodnych zbiorników i zapór, a także regulację rzek. Wodne szczegółowe melioracje wiążą się z odwadnianiem podmokłych terenów i gleb poprzez urządzeń służących do wodnych melioracji, czyli otwartych rowów albo kanałów, drenowanie i nawadnianie suchych gleb poprzez ciągi i rowy drenarskie. Urządzeniami szczegółowej melioracji są rurociągi, dreny, ziemne rybne stawy, stacje pomp do nawodnienia oraz systemy ciśnieniowych i grawitacyjnych nawodnień, które mają za zadanie polepszyć produkcyjne zdolności gleby. (uprawnienia budowlane kontakt)
Zaniedbania melioracyjne
Należy pamiętać, że wieloletnie zaniedbania melioracyjnych urządzeń prowadzą do nieodwracalnych skutków. Może dojść do zalewania pól, co wiąże się niekiedy z koniecznością dokonania zmian w nasiewie oraz niekiedy z wyłączeniem ich. Obejmuje to jednocześnie zmianę określonych siedliskowych przyrodniczych typów. Ograniczona może zostać w związku z tym przyrodnicza różnorodność na takich terenach. Pamiętać należy, że gruntowa woda albo woda swobodnie przepływająca to żywioł, który nie znosi żadnych ludzkich błędów i zaniedbań. Jeżeli do nich dojdzie, z pewnością będzie to nieść za sobą poważne konsekwencje. Dokonywanie stałych konserwacji melioracyjnych urządzeń jest z pewnością tańszą opcją, niż odbudowywania oraz tworzenie nowych melioracyjnych systemów. (uprawnienia budowlane 2022)
Utrzymywanie melioracyjnych urządzeń
Nakłady związane z utrzymaniem urządzeń do melioracji zarówno podstawowych, jak i szczegółowych są zwykle na niewystarczającym poziomie. Statystyki mówią o tym jednoznacznie. (uprawnienia budowlane program) Na obszarze Wielkopolski w przedziale lat 2005 – 2010 całkowite nakłady pozwoliły na coroczne dokonywanie konserwacji około 39% długości zaewidencjonowanej użytkowych kanałów i cieków dla rolniczych celów oraz 53% długości przeciwpowodziowych wałów. Patrząc na to, że wynagrodzenia pracowników kształtowały się na niskim poziomie, a prace wykonywane przez nich były ciężkie i większość z nich należało ręcznie wykonać, to mamy tu ukazaną perspektywę, która z pewnością nie jest optymistyczna. Zarówno zaniedbania w stałej, jak i w okresowej konserwacji sprawiają, że na wielu odcinkach skarp i brzegów rowów oraz melioracyjnych kanałów porastające duże skupiska drzew i krzaków wpływają na szybsze zamulanie się dna, co prowadzi do gubienia nadanych podłużnych spadków i zanik całkowity urządzeń. (program egzaminu na uprawnienia)
Cel melioracji
Cel melioracji, jaki ma być ostateczny i który polega na stworzeniu warunków optymalnych dla rozwijania się roślin jest po stronie przyrodniczych nauk. Środki natomiast, które powodują rozporządzenie melioracji należą z kolei do techniki. W związku z tym nie tylko mechaniczne, ale też przyrodnicze ujęcie zagadnień związanych z melioracyjnymi pracami stanowi podstawową cechę charakterystyczną dla wodnych melioracji. Obecnie techniczny stan urządzeń do podstawowych, jak i szczegółowych melioracji nie pozwala spełniać ich funkcji, oraz nie zapewnia odpowiedniej skuteczności w ich funkcjonowaniu. (segregator egzamin ustny uprawnienia)