fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Drenaż wewnętrzny – kiedy wykonać

Drenaż jest systemem odwadniającym który zbudowany jest z perforowanych rur plastikowych ułożonych ze spadkiem i otoczonych żwirem. Taka konstrukcja pozwala na wchłonięcie wody znajdującej się przy fundamentach budynku i odprowadzenie jej w bezpieczne miejsce z dala od budynku. Drenaż wewnętrzny czyli podpodłogowy można wykonać nawet przy trudnych warunkach wodno-gruntowych. (uprawnienia budowlane konstrukcyjno-budowlane)

Drenaż wewnętrzny - kiedy wykonać
Drenaż wewnętrzny – kiedy wykonać

Jak zbudowany jest drenaż

Drenaż jest zbudowany z plastikowych rur otaczających budynek od zewnątrz lub pod domem jeżeli planujemy wykonać drenaż wewnętrzny. Rury są otoczone drobnym żwirem czyli materiałem przepuszczalnym. Dodatkowo rury są perforowane, dzięki czemu wchłaniają wodę która nagromadziła się przy fundamentach. (uprawnienia budowlane) Dzięki temu, że są ułożone ze spadkiem, z łatwością odprowadzają wodę w bezpieczne miejsce. Oprócz drenażu zbudowanego z rur, występuje też drenaż francuski. Do jego budowy nie używa się rur. Woda jest odsączana za pomocą podsypki z materiałów przepuszczalnych, która jest pod budynkiem. Uformowana z odpowiednim spadkiem umożliwi dotarcie wody do warstwy przepuszczalnej z dala od budynku i wchłonięcie w grunt.

Gdzie należy odprowadzać wodę

Jest kilka rozwiązań na pozbycie się wody. Jeżeli mamy taką możliwość można ją poprowadzić do kanalizacji deszczowej. Innym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody w miejsce gdzie grunt jest przepuszczalny. Rozsączenie wody w gruncie jest możliwe gdy mamy dużą działkę i jest możliwość przetransportowania wody na odległość 30m od budynku.(uprawnienia budowlane testy) Jeżeli w pobliżu domu znajduje się rzeka, wodę można odprowadzić rurami do jej koryta, jednak będzie to wymagało zgody starosty. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest odprowadzenie wody do studzienek chłonnych. Drenaż pod budynkiem jest zdecydowanie bardziej skuteczny i wydajny niż drenaż opaskowy. W starym domu taki drenaż jest problematyczny bo wymaga skomplikowanych prac związanych z montażem rur. Jednak takie odwodnienie jest jedynym rozwiązaniem na przykład w domu szeregowym, w domu podpiwniczonym tylko częściowo lub gdy odkopanie ścian podziemnych jest niemożliwe.

Drenaż a konstrukcja budynku

Przed wykonaniem drenażu wewnętrznego trzeba zbadać przyczyny podtopień. Poza tym warto wykonać badanie gruntu. Drenaż wewnętrzny powoduję powstawanie leja depresyjnego . W domu podpiwniczonym różnica wysokości wody gruntowej spowoduję jej przepływ pod fundamentami i dostanie się do wnętrza budynku. Przy mało przepuszczalnych gruntach, woda gruntowa może wypłukiwać podłoże pod fundamentami, przepływając do rur drenarskich. (akty uprawnienia budowlane) Dlatego warto wykonać drenaż dostatecznie wysoko nad poziomem posadowienie fundamentu i obsypać go warstwą przepuszczalną z piasku i żwiru. Zerwanie posadzki w celu ułożenia rur drenaży wewnętrznego może naruszyć konstrukcję budynku, dlatego warto skonsultować się projektantem lub inżynierem przed rozpoczęciem prac.
Podczas budowy drenaż należy pamiętać by nie zrobić wykopów głębszych niż poziom posadowienie fundamentu ponieważ grunt spod fundamentu może zostać wypchnięty. Najlepiej jest wykonać drenaż małymi odcinkami i nie zrywać całej podłogi. (segregator uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com