fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przeprowadzanie próbnych obciążeń fundamentowych pali

Przeprowadzanie próbnych obciążeń fundamentowych pali dokonywane jest poprzez niezależne badawcze laboratoria. Badanie, analizę oraz przedstawienie wyników wykonuje IBDiM albo inna badawcza jednostka, na zlecenie osoby zamawiającej badanie.  (uprawnienia budowlane kontakt)  Osoba wykonująca obciążenia próbne nie może mieć zależności z wykonawcą obiektu oraz w wykonawcą fundamentowych pali. Jest to kluczowy zapis zawierany w specyfikacji, w celu poprawnego przeprowadzenia badań i sprawienia, że ich przebieg nie zostanie zakłócony. W związku z tym obciążenia próbne są wykonywane przez firmy, uczelnie wyższe bądź instytucje, które nie są zależne od wykonawcy pali. (uprawnienia budowlane program) 

Przeprowadzanie próbnych obciążeń fundamentowych pali
Przeprowadzanie próbnych obciążeń fundamentowych pali

Pomijanie zasady niezależności

Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdzie zasada związana z niezależnością zostaje ominięta. Badanie w związku z tym przeprowadzają jednostki, które są w pewien sposób powiązane z wykonawcami pali. Mogą być to np. tzw. spółki córki, które posiadają 100% uzależnienia od firm wytwarzających pale. Od pewnego czasu firmy wytwarzające pale coraz częściej odpowiadają za ich wykonanie, a także za projekt. Ponoszą też niekiedy odpowiedzialność za geotechniczne rozpoznanie. Końcowe wyniki, jakie zostają uzyskane w związku z badaniem pali muszą spełniać wszystkie wymagania, jakie zostały postawione przez tzw. spółkę matkę. (uprawnienia budowlane)

Optymalizacja systemu zaprojektuj i zbuduj

Patrząc na obecną optymalizację systemu zaprojektuj i zbuduj, coraz większe ilości wyników z badań obrazują wyczerpanie się nośności w pali, zanim uzyska ona normową obciążeniową wartość równą Qmax= 150% Nt. Oznacza to, że technologiczne współczynniki dla podstaw oraz pobocznic przez projektantów są w nadmiernym stopniu zawyżane. Dlatego też tak ważne są przeprowadzone obciążenia próbne w sposób niezależny, oraz z zachowaniem precyzji. Jest to bardzo ważny czynnik związany z odbiorowym procesem. Warto w związku z tym podczas zamawiania badań zadbać o przesunięcie tej pozycji ujętej w kosztorysie do budżetu inżyniera, którego zadaniem jest sprawowanie nadzoru. Pozwoli to uniknąć w przyszłości problemów o geotechnicznym charakterze. (uprawnienia budowlane 2022)  

Specjalne powoływanie spółek „córek”

Międzynarodowe korporacje o dużym potencjale często powołują spółki „córki”. Chcą w ten sposób stworzyć pozorną niezależność takiej jednostki. Często uważają, że to nie oni dokonują badania, lecz robi to inna firma. W ten sposób pozwalają sobie na ingerowanie w wyniki pochodzące z badań. Podczas wykrycia ewentualnych problemów w związku z badaniami, chcą je ukryć przed nadzorem. Dodatkowo też powodują wysysanie z funduszy kapitału, który to był przeznaczony tylko na potrzeby przeprowadzenia badania. Firmy często też powołują do aktywności spółki „córki”, aby pozyskać wiedzę od innych wykonawców stanowiących konkurencję, odnośnie geotechnicznych prac w sytuacji, gdy zostanie im powierzone w tej firmie przeprowadzenie badań. Chcąc dokonać obniżenia firmowych kosztów nie firmy te nie posiadają systemów związanych z zarządzaniem jakością, które są niezbędne z punktu widzenia wiarygodności oraz rzetelności badań, jakie są przeprowadzane na zlecenie.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com