Drenaż i keramzyt
Wykonanie drenażu jest absolutnie konieczne dla prawidłowego zapewnienia izolacji termicznej budynku. Rury drenażu można układać w obsypce żwirowej, jednak przez wielu szczególnie polecany jest keramzyt. Keramzyt jest materiałem wytrzymałym i trwałym, dzięki któremu dodatkowo możemy zapewnić pełną termoizolację. Co do samych właściwości Jest lekki, wytrzymały oraz zapewnia ścianom fundamentów lub piwnic dodatkową ochronę termoizolacyjną. Co do właściwości keramzytu, z pewnością należy wskazać, że jest to dość lekkie kruszywo. Jego waga waha się w granicach 240-330 kg/m3 – o średniej frakcji (czyli średnicy ziaren) to 10-20 mm. Dodatkowo keramzyt jest w pełni odporny na nacisk, na co wskazują odpowiednie obliczenia wykonane w tym zakresie. Jego odporność na nacisk wynosi 0,75 MPa, co odpowiada około 7,5 kg/cm2. Ma także dobry współczynnik przewodzenia ciepła, dzięki czemu stanowi jeden z lepszych materiałów termoizolacyjnych. Dla przykładu przy charakterystycznej dla gruntu wilgotności 30% współczynnik ten wynosi λ = 0,145 W/(m.K). (uprawnienia budowlane kontakt)
Prace przygotowujące
Prace przygotowujące są nie mniej ważne niż same prace ociepleniowe. Zawsze warto przygotować drenaż przez zasypaniem wykopu. Jeżeli z jakichś powodów nie zostało to zrobione, wówczas trzeba odkopać fundamenty i wykonać drenaż. Wykop powinien być przygotowany w taki sposób, by rury drenażowe były w odległości mniej więcej około 40-50 cm od fundamentów. Co do samej głębokości wykopu powinien on sięgać znacznie niżej niż poziom posadowienia ław fundamentowych. Pamiętajmy, że podłoże powinno być w tym celu całkowicie czyste i pozbawione jakichkolwiek budowlanych odpadów. Następnie wykonuje się pionową izolację przeciwwodną. Do ocieplenia wykorzystuje się najczęściej płyty XPS. Należy je dobrać w także jak najbardziej odpowiedni sposób, ponieważ nie każda z płyt ma identyczną wytrzymałość na nacisk. Dodatkowo powinna być położona folia kubełkowa, dzięki której zobaczymy, czy woda spływa w odpowiednim kierunku. Wracając do płyt XPS – warto wzmocnić ocieplenie tynkiem. W niczym to nie zaszkodzi, a z pewnością może pomóc wykonaniu termoizolacji. Producenci w tym zakresie oferują nam płyty z gotowym już systemem rowków bądź kanalików odwadniających. Nie wymagają one folii kubełkowej.(akty prawne uprawnienia budowlane)
Wykonanie obsypki
Rury drenarskie na początku lekko się obsypuje, później dosypywane jest kruszywo o grubości około 30-40 cm. Obsypkę wykonuje się warstwami. Każdą taką warstwę powinno się mechanicznie zagęścić. (uprawnienia budowlane program) Jedyną zasadą, o jakiej należy bezwzględnie pamiętać jest to, by nie zagęszczać obsypki bez skompletowania całkowicie warstwy. Dopóki nie mamy więc wypełnionego całego obwodu wykopu – nie powinno się zagęszczać keramzytu. Przy zamawianiu kruszywa pamiętajmy o tym, że może on podczas obsypki zmniejszyć swoją objętość, więc zamówmy go odpowiednio więcej. (uprawnienia budowlane 2022)