fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Drenaż i keramzyt

Rury drenażu można układać w obsypce żwirowej, jednak warto wykorzystać w tym celu keramzyt. Jest lekki, wytrzymały oraz zapewnia ścianom fundamentów lub piwnic dodatkową ochronę termoizolacyjną. Keramzyt to bardzo  lekkie kruszywo, jego waga waha się w granicach 240-330 kg/m3 – o średniej frakcji (czyli średnicy ziaren) to 10-20 mm. Jest odporne na nacisk, jego wytrzymałość na miażdżenie wynosi około 0,75 MPa, co odpowiada około 7,5 kg/cm2. Charakteryzuje się również korzystnym współczynnikiem przewodzenia ciepła – przy charakterystycznej dla gruntu wilgotności 30% jego λ = 0,145 W/(m.K). Opór cieplny warstwy keramzytu o grubości 50 cm (a jest to w zasadzie minimalna stosowana na obsypkę ilość) jest więc równoważny z oporem, jaki zapewnia nam termoizolacja XPS o grubości 10 cm płyt XPS. Śmiało można zatem traktować go jak pełnoprawny materiał termoizolacyjny tej strefy ścian fundamentowych bądź piwnicznych, do której dolega, a dodatkowe ocieplenie przyklejać jedynie w strefie nad obsypką. W praktyce dla maksymalnej poprawy parametrów energetycznych budynku oraz po prostu dla zwykłego ułatwienia wykonawczego XPS klei się do całych ścian, natomiast keramzyt traktuje jako dodatkową ochronę strefy posadowienia budynku przed stratami ciepła.(uprawnienia budowlane kontakt)

Drenaż i keramzyt

Drenaż i keramzyt

Prace przygotowujące

Jeśli budynek dopiero powstaje, drenaż najlepiej układać od razu, bezpośrednio przed zasypaniem wykopu. Jeśli fundamenty już zostały zasypane, to należy je ponownie odkopać. Wykop trzeba przygotować tak, żeby rury znalazły się w odległości mniej więcej około 40-50 cm od fundamentów i mogły zostać równomiernie obsypane. Głębokość wykopu nie powinna sięgać o wiele niżej niż poziom posadowienia ław fundamentowych. Podłoże powinno być uprzątnięte z ewentualnego gruzu bądź z resztek drewna szalunkowego. Kolejny etap to wykonanie pionowej izolacji przeciwwodnej oraz cieplnej zagłębionych w gruncie ścian. Na ocieplenie często wybiera się płyty XPS. Przy nich powinno się ułożyć folię kubełkową (zawsze wypukłościami do wewnątrz, w stronę ściany), która zapewni nam przestrzeń umożliwiającą swobodny spływ wody. Tu ważna uwaga – nie wszystkie płyty XPS mają tak samo dużą wytrzymałość na nacisk, z kolei w te słabsze mogą wbić się sztywne wypukłości folii. Dlatego wykonawcy zalecają często dodatkowo zabezpieczenie ocieplenia tynkiem. Między innymi z tego powodu coraz powszechniej używa się specjalnych płyt XPS z systemem rowków bądź kanalików odwadniających, które z założenia mają podwyższoną wytrzymałość, a co dodatkowo ważne – nie wymagają folii kubełkowej (chociaż jej zastosowanie nie jest żadnym błędem). Aby zapobiec więc zapychaniu kanalików, z zewnątrz takie ryflowane ocieplenie wystarczy osłonić warstwą geowłókniny.(akty prawne uprawnienia budowlane) 

Wykonanie obsypki

Ze względu na stosunkowo niewielkie zapotrzebowanie, na indywidualnych budowach najczęściej korzysta się z keramzytu dostarczanego w tak zwanych big-bagach, czyli o pojemności 2 m3. Rury drenarskie na początku lekko się obsypuje, a następnie wzdłuż całego wykopu dosypuje kruszywo warstwami o grubości około 30-40 cm. Każdą taką warstwę powinno się mechanicznie zagęścić. (uprawnienia budowlane program) Bardzo ważne jest, żeby nie przystępować do zagęszczania, dopóki dana warstwa nie będzie całkowicie kompletna, więc nie wypełni całego obwodu wykopu. Nie wolno jednocześnie rozkładać keramzytu oraz go zagęszczać, ponieważ to powoduje tylko przemieszczanie się ziaren, a nie ich konsolidację. Warto pamiętać, że podczas ubijania keramzyt zmniejszy swoją objętość mniej więcej o około 10% – trzeba to mieć na uwadze zamawiając kruszywo. Do zagęszczania można używać mechanicznych zagęszczarek płytowych bądź ubijaków ręcznych z płytą o wymiarach 40×40 cm. Operatorzy powinni mieć na podeszwach butów specjalne podkładki zwiększające powierzchnię nacisku tak, aby móc bez problemów przemieszczać się po jeszcze luźnym kruszywie. Powinni także założyć okulary ochronne i maseczki osłaniające usta i nos, ze względu na bardzo silne pylenie. Każdą kolejną warstwę keramzytu powinno się zagęścić kilkakrotnie, aż do momentu, kiedy stwierdzi się oczekiwane zmniejszenie grubości warstwy o 10% (czyli właśnie obniżenie poziomu pierwotnego o 3-4 cm). Proces ten powtarza się dla każdej kolejnej warstwy keramzytu, aż do momentu uzyskania wymaganej miąższości obsypki. (uprawnienia budowlane 2022)

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.