fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nowe projektowe wyzwania w publicznych przestrzeniach przy sensorycznych niepełnosprawnościach

Przed projektantami stawia się nowe wyzwania związane z publicznymi przestrzeniami. Należy je odpowiednio dopasowywać do osób, które mają specjalne potrzeby oraz dla tych, którzy zmagają się z sensorycznymi niepełnosprawnościami. Uniwersalne dotąd projektowanie zostaje poszerzone o proces związany z programowaniem i projektowaniem architektonicznych obiektów pod względem użytkowników, należących do specyficznej grupy. To sprawia, że bardzo istotne dla projektantów jest stosowanie odpowiednich standardów związanych z dostępnością oraz korzystanie z zasad uniwersalnego projektowania.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Nowe projektowe wyzwania w publicznych przestrzeniach przy sensorycznych niepełnosprawnościach
Nowe projektowe wyzwania w publicznych przestrzeniach przy sensorycznych niepełnosprawnościach

Dostosowanie obiektu do sensorycznych niepełnosprawności

Chcąc dostosować obiekt o charakterze publicznym do użytkowników, których cechuje niepełnosprawność sensoryczna należy zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii. Pierwszą z nich jest najbliższe otoczenie, jakie znajduje się koło budynku. Musi być tu zapewniona komunikacja oraz parkingi. W okolicy powinny znajdować się przystanki publicznego transportu oraz komunikacyjne ciągi. Wejście do budynku musi spełniać wszystkie wymagania i normy, aby było dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Kolejnym elementem są graficzne, dotykowe bądź dźwiękowe informacje, które ułatwią przemieszczanie się w obiekcie osobom o specjalnych potrzebach. Na terenie obiektu powinny znaleźć się zarówno schody, jak i windy, a wszystkie pomieszczenia powinny mieć charakter ogólnodostępny. Osoby z niepełnosprawnością bez problemu powinny korzystać z toalet, a przeciwpożarowa ochrona oraz ewakuacja z budynku powinna mieć dobre oznaczenia, widoczne i dostępne dla wszystkich użytkowników.  (uprawnienia budowlane 2022)  

Informacje przestrzenne i wizualne

Zestaw przestrzennych i wizualnych informacji, który pozwoli zorientować się w przestrzeni, jest trudny do przygotowania. Jeżeli przestrzenny układ będzie zbyt skomplikowany, w takim wypadku poruszanie się po takim obiekcie i znajdowanie drogi będzie trudne.   (uprawnienia budowlane program) Dlatego też projekt dostępnych części dla osób posiadających sensoryczną niepełnosprawność musi zostać bardzo dokładnie sprawdzony w związku z poruszaniem się po takim obiekcie. Należy go również wzbogacić o czytelność systemu wizualnej informacji. Drzwi mogą być w związku z tym wyróżnione kolorem, a pasy na ścianach, które będą prowadzić do danych pomieszczeń można oznaczyć za pomocą kontrastowej farby.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Przepisy Prawa Budowlanego

W związku z tym, że przepisy zawarte w Prawie Budowlanym nie opisują na szeroką skalę wymagań odnośnie zbudowania środowiska dla osób z sensoryczną niepełnosprawnością, podczas projektowych procesów stosuje się opracowania z fachowej literatury oraz standardy, jakie zaleca odpowiednia badawcza placówka na świecie. Jednak w pierwszym etapie należy korzystać z norm, projektowych zaleceń czy ze standardów dostępności, jakie zostały przyjęte przez jednostki terytorialnego samorządu na terenie Polski. Często poddaje się je aktualizacji i dostosowuje się je do różnych funkcji. W dalszym czasie korzysta się z zasad projektowania, jakie zostały zawarte w Universal Design. Unia Europejska poleca także korzystać z opracowania Built for All. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com