Domy z prefabrykatów karamzytowych
Są to domy ekologiczne, ponieważ karamzyt jest materiałem budowlanym ekologicznym, sprzyjającym środowisku. Charakteryzuje się szczególną dbałością, wieloletnią żywotnością. Jest odporny na działanie wilgoci i pleśni, grzybów, kwasów. Ściany kermazytowe nie wymagają wykańczania tynkiem wewnętrznym, są wystarczająco gładkie. Jest to materiał, który umożliwia wprowadzanie do domu równych łuków, skosów, elementów dekoracyjnych. Ocieplone ściany keramzytowe właściwie akumulujący ciepło, dzięki temu stworzony jest umiarkowany mikroklimat. Przygotowane elementy ścienne mają zazwyczaj wysokość piętra i doskonale nadają się do wznoszenia budynków jednorodzinnych, jak również wielokondygnacyjnych domów. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Cechy charakterystyczne keramzytu
Keramzyt jest ciekawym materiałem, posiada bardzo dobre właściwości izolacyjne, małą nasiąkliwość i bardzo często jest wykorzystywany w budownictwie. Znajduje zastosowanie także w drogownictwie, ogrodnictwie oraz jako element dekoracyjny. Ten materiał budowlany jest lekkim kruszywem ceramicznym, który powstaje w wyniku wypalania specjalnego rodzaju gliny pęczniejącej, z której wykonuje się małe kuleczki. Cały proces wypalania przebiega w temperaturze około 1150 stopni. Podczas procesu wypalania gliny zwiększa swoją objętość i pozyskuje specyficzne właściwości. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Granulki karmazynu posiadają bardzo dobre parametry izolacyjne, w procesie izolacji cieplnej jaki i akustycznej. Keramzyt charakteryzuje się również niepalnością oraz odpornością na rozmaite czynniki biologiczne np. działanie pleśni, owadów, grzybów czy gryzoni.
Keramzyt jest jednym z droższych materiałów po, który chętnie się sięga.
Z keramzytu wytwarza się lekkie bloczki, kształtki oraz pustaki, które służą do budowy domu. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
Z keramzytu wytwarza się również zaprawę ciepłochronną, systemy kominowe, pustaki ścienne i pustaki stropowe. Pustaki z keramzytobetonu posiadają wyprofilowane boki. Budowane są z nich ściany dwuwarstwowe i trójwarstwowe, a także ściany konstrukcyjne wewnętrzne.