fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Technologie przy renowacji zasolonych i zawilgoconych budynków

Technologie związane z przeprowadzaniem renowacji są znane wykonawcom i stosowane na co dzień, jednak nie ma jednej metody, która była by uniwersalna dla większości budynków historycznych. Wybór technologicznych rozwiązań o kompleksowym charakterze, które prowadziły by do obniżenia poziomu masowej wilgotności w murze wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Często jest tak, że zastosowana ta sama metoda, przy innych budynkach daje inne efekty. Przyczyny takiego zjawiska tkwią w wielu płaszczyznach. Dokonanie wyboru odpowiedniego technologicznego rozwiązania wiąże się z wzięciem pod uwagę wielu czynników. Jest to zarówno stopień obciążenia muru solami oraz wilgocią, ale również ważne jest tu odpowiednie wykonanie prac. Niekiedy zastosowane materiały do naprawy murów wchodzą z substancjami znajdującymi się w murach w reakcję, co może dawać efekty, które nie były zamierzone. Może pojawić się odspojenie bądź pęcznienie. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Technologie przy renowacji zasolonych i zawilgoconych budynków
Technologie przy renowacji zasolonych i zawilgoconych budynków

Dokonanie diagnostyki zawilgoconych murów

To, czy prace renowacyjne w budynku z zawilgoconymi i zasolonymi ścianami będą skuteczne zależy od poprawnie wykonanej diagnostyki. Musi tutaj zajść również dobra współpraca pomiędzy wykwalifikowanymi pracownikami w danych obszarach budowlanych. Takimi specjalistami są projektanci, wykonawcy, ale również zaliczają się do nich dostawcy technologii. Zasady związane z prowadzeniem tego całego procesu opisane są w instrukcji niemieckiej, którą jest WTA nr 4-5-99/D. Ze względu na to, że diagnostyka stanowi złożony problem, instrukcja ta może być cennym przewodnikiem, który łącząc ze specjalistyczną i fachową wiedzą pracowników spowoduje osiągnięcie zamierzonego efektu. (uprawnienia budowlane 2022)  

Przebudowywanie obiektów na przestrzeni lat

Bardzo często zdarza się, że na przestrzeni lat budynki były modernizowane, remontowane bądź nawet przebudowywane.  (uprawnienia budowlane program)   Działo się to z godnie z technologią oraz wiedzą, jaka była w posiadaniu w danej epoce. Bardzo często w murach o historycznym charakterze pojawiają się szczeliny oraz pęknięcia, co wpływa na dobranie odpowiedniej renowacyjnej metody. W związku z tym, że mury są często grube, podczas odtwarzania przeciwwilgociowych barier wykorzystuje się metodę związaną z chemiczną iniekcją. Wiele tynkarskich zapraw, które są na rynku budowlanym posiada wysoki skurcz podczas wysychania oraz niski stopień elastyczności. To powoduje, że nie są one w ogóle przydane podczas renowacyjnych prac. Mogą one przynieść dla muru wiele szkód.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Właściwości stosowanych materiałów

Przy dokonywaniu renowacji zabytkowych budynków trzeba poznać właściwości oraz charakter materiałów, jakie mają zostać użyte do prac. Po dokonaniu badań, które są szczegółowe wybiera się materiały, jakie cechują się dobrą współpracą z oryginalnym materiałem znajdującym się na murze. Poznanie stopnia zawilgocenia oraz zasolenia muru w czasie wykonywania badań jest tylko jednym z wielu aspektów. Dodatkowo przeprowadza się badania mające na celu określenie innych właściwości np. poziom wytrzymałości materiałów oryginalnych znajdujących się w murze, gęstość, współczynnik sorpcji czy mikrostruktura spoin, porów i cegieł. (uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com