Zastosowanie
To produkty, które umożliwiają reakcje cementu z wodą nawet w ujemnych temperaturach. Są to specjalne domieszki chemiczne, które umożliwiają betonowanie w temperaturze „niskiej” bądź poniżej 10 stopni. Nie zostały jednak jasno określone w piśmiennictwie technicznym. Bez problemu da się je jednak znaleźć na półkach sklepowych bądź w magazynach. Każdy sprzedawca będzie wiedział, o co chodzi. (uprawnienia budowlane kontakt)
Funkcje domieszek
Wedle norm w domieszkach znajdują się substancje, które: (program egzaminu na uprawnienia)
- Wpływają na przyśpieszanie wydzielania ciepła hydracji cementu, a co za tym idzie, podwyższają temperaturę betonu. Ich celem jest przyśpieszenie początkowej szybkości reakcji zachodzącej między składnikami betonu a wodą. Dzięki temu, w pierwszym okresie materiał otrzymuje wytrzymałość, która sprawia, że jest odporny na zamarznięcie;
- Obniżają temperaturę zamarzania wody w świeżym betonie. Z 0 do około 5 stopni Celsjusza. Dzięki domieszkom w betonie powstaje wyższe stężenie soli, a dzięki temu zmniejszana jest ilość wody. Całościowo przekłada się to na większą wytrzymałość na temperatury bliskie 0;
- Zmniejszają ilości wody, ale zachowują normalną konsystencję i strukturę betonu. Do tego celu wykorzystuje się plastyfikatory i superplastyfikatory;
- Obniżają temperaturą zamarzania wody zarobowej do -10 stopni Celsjusza;
- Zwiększają ilość mikroskopijnych pęcherzyków powietrza w świeżej mieszance, dzięki czemu powstaje dodatkowa przestrzeń utrudniająca zamarzanie.
Wpływ domieszek na beton
Warto zaznaczyć, że domieszki ułatwiają murowanie w mroźne okresy, ale wpływają na beton. Przede wszystkim skracają czas jego plastyczności. Przez to należy bardzo dobrze rozplanować całość budowy, chodzi o wszystkie sprawy, takie jak: (uprawnienia budowlane 2021)
- transport,
- układanie masy,
- zagęszczanie.
Czas urabialności takiej mieszanki betonu i domieszek wynosi od 30 do 120 minut.
Składniki w domieszkach
Specjalne normy określają działania domieszek i wskazują na składniki, które powinny się w nich znaleźć. Przed powstaniem substancji powinny one przejść dokładne badania sprawdzające zarówno właściwości mieszanki betonowej, jak i betonu. Za stosunkowo bezpieczne uznaje się takie związki jak: (segregator egzamin ustny uprawnienia)
- Azotany V,
- Rodanki,
- Krzemiany,
- Węglany,
- Gliniany sodu,
- Azotany III,
- Mocznik,
- Tiomocznik,
- Mrówczan wapnia.
Warto jednak zaznaczyć, że producenci bardzo pilnie chronią składy swoich domieszek i rzadko kiedy publicznie się tym chwalą. (akty prawne uprawnienia budowlane)