Dom szkieletowy
Dobrym rozwiązaniem na szybkie i niedrogie lokum jest budowa domu szkieletowego. Jak każda inwestycja ma swoich zwolenników i przeciwników. Kojarzone są z drewnianymi domkami zwanymi „kanadyjczykami”. Największą popularnością cieszyły się w latach 90-tych XX wieku. Do dzisiaj wznosi się takie domy w wielu krajach. Obecnie wiedza i praktyka jest poparta doświadczeniem rodzimych fachowców, co przekłada się na jakość. Dzięki temu na rynku budowlanym mamy wielu specjalistów i dobrych ekip znających się na budownictwie szkieletowym. Dom szkieletowy wykonany fachowo, zgodnie z zasadami wbrew stereotypom może służyć wielu pokoleniom. (uprawnienia budowlane program)
Forma konstrukcji, wymogi i standardy
Forma domu szkieletowego zależy od naszej wyobraźni i możliwości architekta. Gdy chcemy uzyskać efekt klasycznego domu drewnianego możemy wykończyć ściany drewnianą oblicówką. Otynkowując ściany uzyskamy natomiast wygląd domu murowanego. Użycie płyt klinkierowych pozwoli nam uzyskać efekt domu ze ścianami trójwarstwowymi. Sposoby wykończenia można łączyć ze sobą w zależności od naszych potrzeb.
Domy szkieletowe mogą spełniać również wysokie standardy energooszczędności. Nowoczesna technologia pozwala zastosować podwójną termoizolację przegród zewnętrznych oraz zewnętrznych. Dzięki temu uzyskamy wymaganą szczelność. Wykorzystanie energii odnawialnej, system wentylacji mechanicznej z rekuperacją to wszystko również wymogi do spełnienia w potocznie zwanej „kanadyjce”. Domy szkieletowe buduje się obecnie również na terenach standardowo uznawanych za chłodne i zimne. (uprawnienia budowlane segregator )
Pełna gotowość finansowa a oszczędność czasu
Budowa domu szkieletowego to duża oszczędność czasu. Szkielet może powstać w kilka miesięcy. Jeśli zaś użyjemy gotowych prefabrykatów skrócimy czas do tygodnia. Wykończenie zaś to kwestia kilku miesięcy. Oczywiście zaczynamy od tradycyjnych fundamentów. Więźbę stawiamy z gotowych wiązarów. Drewniane stropy i brak betonu to pozytywne aspekty, dzięki którym nie ma przerw technologicznych w budowie. Z drugiej zaś strony nie zostawimy szkieletu wystawiając go na działanie czynników atmosferycznych. Trzy miesiące to maksymalny okres czasu, który wytrzyma folia wiatroizolacyjna. Podczas budowy nie zaleca się jednak żadnych przerw w budowie. Jest to inwestycja, do której należy się przygotować finansowo oraz zebrać potrzebne materiały wcześniej. (uprawnienia budowlane)
Wymogi aranżacyjne
Dom szkieletowy ma jednak pewne wymogi aranżacyjne. Już na etapie projektowania planujemy, gdzie co umieścimy i powiesimy. W tych miejscach bowiem potrzebne będą specjalne wzmocnienia na cięższe szafki lub inne elementy wyposażenia domu. (uprawnienia budowlane 2022)
Dodatkowym ułatwieniem jest możliwość zakupu prefabrykatów. Rynek oferuje nam gotowe ściany, ściany z ociepleniem lub ściany z oknami i drzwiami oraz wykończeniem. Budowa z prefabrykatów to prawdziwy ekspres budowlany.
Domy szkieletowe najczęściej ogrzewa się prądem. Możemy dokładnie dostosować ogrzewanie do trybu życia jego mieszkańców. Nie ma potrzeby ogrzewania domu bez przerwy. Takie domy szybko się nagrzewają i równie szybko się wychładzają. (uprawnienia budowlane kontakt)
Energooszczędność i akustyka, a błędy konstrukcyjne
Dzięki zastosowaniu folii wiatroizolacyjnej oraz paroizolacyjnej dom szczelnie zabezpiecza nas od wiatru. Zdążają się jednak błędy podczas budowy, które popełniają niewykwalifikowane ekipy. Okazuje się potem, że wieje przez ściany. Jest to niedopuszczalny efekt błędu konstrukcyjnego.
Dzięki zastosowaniu wentylacji mechanicznej z rekuperacją unikniemy wilgoci. Jest to bowiem słaby punkt konstrukcji drewnianych, o który należy zadbać wcześniej stosując dobrą izolację zewnętrzną. Kolejnym ważnym elementem jest usztywnienie konstrukcji płytami, łączenia elementów przekładkami oraz podkładem akustycznym. Ściany zaś wykańczamy podwójną warstwą płyt kartonowo-gipsowych, możemy zastosować też więcej wełny mineralnej. Dzięki temu uzyskamy dom szkieletowy o dobrej akustyce.
Jak każda inwestycja również budownictwo szkieletowe powinno polegać nie tylko na fachowym wykonaniu, ale przede wszystkim na dobrych materiałach. Wybierz więc sprawdzonego producenta materiałów i dobrych fachowców a uzyskasz pożądany efekt.