fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Fugowanie

Nakładanie fug to praktycznie ostatni etap. Układa się je, gdy zaprawa klejowa już w pełni wyschnie. Dzięki temu ma się pewność, że mieszanki się połączą i będą na siebie wpływać, czy się ze sobą mieszać. Fugi układa się na powierzchni nie większej niż jeden metr kwadratowy, korzystając z figówki, czyli specjalnego gumowego ściągacza. Nie warto za jednym razem układać więcej masy, ponieważ wyschnie ona w trakcie całego procesu i zniszczy efekt, nad którym się pracuje. (uprawnienia budowlane 2022)

Fug nie układa się pomiędzy ścianą a płytkami. Służą one nie do sklejania całości, a zwiększania siły płytek i ich wytrzymałości. Ich zadaniem jest zajęcie powierzchni pozostawionej pomiędzy płytkami, ustalonej przez krzyżyki dystansowe. Warto zaznaczyć, że te plastikowe elementy muszą być usunięte przed fugowaniem. (program egzaminu na uprawnienia)

Układanie płytek – fugi
Układanie płytek – fugi

Czyszczenie

Ważną sprawą jest czyszczenie na bieżąco całości. Każdą warstwę powinno kończyć się czyszczeniem płytki. Jeśli zostanie jakiś brud, na pewno nie zniknie on już w trakcie eksploatacji, a plama będzie towarzyszyć kafelkom na zawsze. Zmywanie fug jest jednak bardzo pracochłonnym zajęciem. Można je ułatwić i uprzyjemnić, gdy zakupić się specjalny środek czyszczący. Nie jest to nic drogiego ani ciężkiego do znalezienia. Dobre sprawdzają się między innymi mydła marsylskie, które rozrabia się z wodą. W takiej mieszance wystarczy zamoczyć gąbkę, a następnie wytrzeć nią świeżo ułożone płytki (najpewniej więcej niż jeden raz). (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wykończenia

Po ułożeniu płytek, fugowaniu i wyczyszczeniu całości, można pomyśleć o wykończeniach. W tym celu najczęściej używa się specjalnych listew, które montuje się w ostatnich rzędach płytek. Dzięki temu całość wydaje się bardziej estetyczna i dopracowana. Nie trzeba ich jednak używać, jeśli nie widzi się takiej potrzeby. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Listwy

Te elementy to jednak nie tylko część dekoracyjna. Miejsca styku podłogi ze ścianą są bardzo delikatne i jeśli nie są chronione, mogą być podatne na różne uszkodzenia. Przez to w czasie eksploatacji mogą pojawiać się odpryski płytek znajdujących się w tych miejscach. Listwa zabezpieczy krawędzie, dzięki czemu będą one bezpieczne. Najlepiej sprawdzają się stalowe albo aluminiowe listewki, które są trwałe, nie pochłaniają wilgoci i są odporne na zarysowania i ubytki. (uprawnienia budowlane kontakt)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com