fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Dofinansowanie do termomodernizacji jednorodzinnych domów

Parząc na sytuację, jaką posiada polskie przeciętne gospodarstwo domowe i biorąc pod uwagę wzrastający poziom rozporządzalnego dochodu i możliwości otrzymania dofinansowania do inwestycji związanej z termomodernizacją domu nawet do 90% w ramach programu „Czyste Powietrze”, jedyna bariera, jaka tu się pojawia to prawdopodobnie niewiedza właścicieli o słuszności takich działań. Bardzo ciężko jest określić koszty, jakie zostaną poniesione w ramach termomodernizacji jednorodzinnego budynku. Na to wszystko wpływa aktualny techniczny stan obiektu, jakość realizacji, materiałów oraz finansowe możliwości inwestorów, czyli właścicieli domów. (uprawnienia budowlane kontakt)

Dofinansowanie do termomodernizacji jednorodzinnych domów
Dofinansowanie do termomodernizacji jednorodzinnych domów

Kompleksowa termomodernizacja domu

Wykonując kompleksową termomodernizację domu przede wszystkim ociepla się każdą z zewnętrznych przegród, wymienia się okienną i drzwiową stolarkę oraz grzewczy piec na bardziej nowoczesny. Nowy piec będzie z pewnością bardziej sprawny oraz ekologiczny, a na rynku jest ich szeroki wybór. Patrząc na doświadczenia inwestorów, którzy przeprowadzili w swoich domach inwestycje polegającą na podniesieniu energetycznej efektywności można dokonać oszacowania wydatków związanych z kompleksową modernizacją, z którymi należy się liczyć. Mając przykładowo jednorodzinny dom, którego powierzchnia wynosi 144 m² trzeba brać pod uwagę następujące koszty: ocieplenie zewnętrznych ścian, stropu z nieogrzewanym poddaszem, dachu z ogrzewanym poddaszem, stropu znajdującego się nad piwnicą, a także wymienienie drzwi, okien i pieca grzewczego. Ważna jest tutaj również modernizacja wewnętrznej instalacji CO. Podsumowując wszystkie prace można stwierdzić, że w tym wypadku koszt przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji wynosi w przedziale 350-500 zł/m² na użytkowej powierzchni. (uprawnienia budowlane 2022)

Rentowność termomodernizacyjnej inwestycji

Rentowność związana z przeprowadzeniem inwestycji termomodernizacyjnej wraz ze zwrotem jej po 11,2 latach kształtuje się na poziomie 8,9%.(segregator egzamin ustny uprawnienia) Nie uwzględnia się w tym wypadku wzrostu rynkowej wartości danego budynku, termicznego i akustycznego komfortu czy pozytywnego wpływu na emisyjność, która jest niska. Patrząc na poziom rentowności inwestowania w termomodernizację oraz na inne alternatywne sposoby związane z lokowaniem kapitału, rentowność jest bardzo konkurencyjna oraz cechuje się niskim inwestycyjnym ryzykiem. Wydane rozporządzenie 14 listopada 2017 roku przez Ministra Infrastruktury i Budownictwa zmienia rozporządzenie odnośnie technicznych warunków, jakie powinny spełniać budynki oraz usytuowanie ich. (uprawnienia budowlane program) 

Pomijanie w analizach wartości rezydualnej

Przeprowadzając analizę związaną z kosztami termomodernizacji kompleksowej budynku bardzo często pomija się w niej rezydualną wartość takiego budynku po przeprowadzeniu remontu. Zmniejszając koszty związane z eksploatacją, budynek poddany w kompleksowy sposób termomodernizacji podnosi swoją rynkową wartość, nawet o poziom kilkunastu procent. A taki czynnik pokrywa w zasadzie koszty związane z inwestycją. Jest to jednak teoretyczne rozmyślanie, ponieważ bardzo rzadko zdarza się, że właściciele domów przeprowadzają termomodernizację w celu późniejszego odsprzedania budynku. Jednak może mieć ona znaczenie nawet po upływie kilkunastu lat od momentu przeprowadzenia modernizacji. (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com