fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pustaki Alfa – wady i zalety

Warto w miarę możliwości korzystać z przewiązania ścian pustaków Alfa oraz ścian ceglanych, żeby uchronić samych siebie przed nieustanną pionową spoiną poprzeczną, jaka sprawia, że tynk pęka.

pustaków Alfa
pustaków Alfa

Mocne strony pustaków Alfa:

-zminimalizowane obciążenie, przy zestawieniu z murem ceglanym, (uprawnienia budowlane kontakt)

-opcja korzystania do zrobienia pustaków materiałowych miejscowych, przykładowo piasku czy żużla,

-zniwelowana grubość ściany zewnętrznej, w porównaniu do ścian z cegły o identycznym współczynniku wnikania ciepła,

-używanie do tworzenia pustaków materiałów pozostałych z innych robót, przykładowo gruzu ceglanego,

-zaoszczędzenie pieniędzy na wykonaniu przez zniwelowaną liczbę części, jakie zakłada się na 1m2 ściany oraz mniejsza liczba spoin,

-tworzenie pustaków w ruchomych pustaczarkach poprzez pracowników bez kwalifikacji.

Ujemne strony pustaków Alfa:

-tendencja do pękania przez skurcz pustaków, niedużej sprężystości spoin, ale też wspierania na pustakach dużych obciążeń,

-niewielka odporność. (uprawnienia budowlane 2021)

Ściany zewnętrzne

W tych ścianach, na jakich można wesprzeć strop betonowany w deskowaniu albo z części prefabrykowanych, robi się na wysokości stropu wieniec żelbetowy o rozpiętości 26cm, jaki licuje z środkową płaszczyzną muru. Od części zewnętrznej tworzy się blisko wieńca ściankę zrobioną z cegły, najlepsze rezultaty dałyby dziurawki albo trocinówki. Powinna ona mieć grubość 12cm, bo wtedy idealnie tworzyłaby cieplną ochronę i można nią wymienić deskowanie w trakcie betonowania wieńca. Luki drzwiowe bądź okienne uda się okryć nadprożami z trzech belek prefabrykowanych, które układają się tak, że przypominają literę L. (uprawnienia budowlane program) Niewypełnione miejsca pomiędzy belkami zalewa się betonem żużlowym albo gruzowym, wtedy da się już na nich robić wieniec.

Zewnętrzne płaszczyzny ścian zewnętrznych zrobionych ze wcześniej opisanych pustaków Alfa muszą zostać otynkowane na około 15mm, najlepiej do tego sprawdzi się zaprawa cementowo-wapienna. Części ścian środkowych z kanałami dymowymi czy wentylacyjnymi tworzymy z pustaków, jakie wcześniej będą do tego prawidłowo przygotowane albo z cegieł.

Skurcz pustaków

Skurcz pustaków tworzy się przez za szybkie skorzystanie ich do budowania, co prowadzi do deformacji termicznych murów. Badania Instytutu Techniki Budowlanej wykazały, że budynki, do których budowy skorzystano z gruzobetonu ceglanego mają tendencję do pękania. Wtedy pojawiają się pęknięcia  przez nierówne rozstawienie wilgoci podczas wysychania i zmian rozmiaru. Najpokaźniejsze pęknięcia skurczowe damy radę dostrzec na jesień, bo wtedy temperatura gwałtownie spada. Przez to zalecane jest korzystanie z pustaków, gdzie skurcz już przebiegł oraz nie tworzyć ścian ponad 30metrowych podczas używania zaprawy cementowo-wapiennej, albo pamiętać o prawidłowej dylatacji na całym budynku. Niewielka sprężystość spoin zachodzi przez to, że w ścianie nie jest ich duża ilość , więc deformacji nie jest łatwo zauważyć. Żeby spoiny mogły mieć lepszą sprężystość, warto tworzyć je na zaprawie cementowo-wapiennej. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Pęknięcia

Pęknięcia wynikają z tego, że wspiera się na cieniutkich ściankach pustaków belki czy żebra stropowe. Warto w takim razie umieszczać w ścianach wieńce żelbetowe, czy nawet poduszki czy belki, które będą odpowiedzialne za rozstawianie obciążeń na większą płaszczyznę. Jeżeli nie będzie się o tym pamiętać, to pęknięcia prawdopodobnie się pokażą, zwykle w okolicach okien, bo tam ściana jest słaba. Może to być też poniżej belek stropowych, które wspiera się na pustakach. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Takie pęknięcia wtedy z czasem będą coraz widoczniejsze, co prowadzi do wnikania powietrza i wilgoci z zewnątrz do środka. (program egzaminu na uprawnienia) Przez to luki w pustakach nie będą już dobrze izolować, a środek budynku będzie wilgotny i chłodny. Ciężko będzie zrobić wykończenia muru blisko otworów drzwiowych oraz okiennych, jeśli nie będziemy mieć pustaków węgarkowych, ćwierciowych czy połówkowych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com