fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego

Warunki dobudowy

Często bywa, że przy zakupie i samej budowie domu nie decydujemy się na dobudowę garażu. Odkładamy to na znacznie późniejszy czas, ponieważ wydaje nam się, że dobudować garaż można w każdej chwili. Czasami nawet w ogóle nie zakładamy, że garaż będzie nam potrzebny, więc nie bierzemy go w ogóle pod uwagę. W późniejszym czasie okazuje się jednak, że garaż staje się nam całkowicie niezbędny i właściwie sami nie wiemy, jak mogło dojść do tego, że nie ujęliśmy tej kwestii już w projekcie budowlanym. Sprawdźmy warunki, jakie obowiązują w związku z dobudową garażu, ile taka dobudowa kosztuje i czy jest to proces zdecydowanie czasochłonny? (uprawnienia budowlane kontakt)

Dobudowa garażu do domu jednorodzinnego

Po co garaż?

Samochód nie jest z cukru, więc może przecież stać przed domem. Nie potrzebujemy miejsca na garaż, ponieważ właściwie wejście do domu jest bardzo blisko samochodu. Po czasie okazuje się jednak, że zimą nasz samochód w jakiś sposób niszczeje. Jak wiadomo, wartość samochodu przy sprzedaży jako auto garażowane znacznie wzrasta przy ewentualnej sprzedaży. Okazuje się, że zmiany klimatu i związane z tym drastyczne burze, opady różnego rodzaju, a także dużo śniegu zimą również niekorzystnie wpływa na samochód. Przez to niszczeje, a jego karoseria jest bardziej narażona na zniszczenia. Często wydaje się, że samochody, które nie były garażowane uznaje się za znacznie bardziej wyeksploatowane niż te, które przezimowały w garażu. Jeśli więc zauważymy, że jest znacznie więcej kwestii za dobudową garażu niż przeciw, wówczas powinniśmy pomyśleć o jego dobudowie. Okazuje się, że dobudowa garażu do istniejącego już budynku, jakim jest nasz dom, nie jest szczególnie prostą kwestią. Dlaczego? Przede wszystkim wiąże się z określonymi procedurami administracyjnymi. Ilość wniosków i tworzenie różnego rodzaju projektów bardzo szybko może okazać się problemowa. Jednak jeżeli chcemy stanąć na wysokości takiego zadania, wówczas pokuśmy się o poznanie prawnych aspektów dobudowy garażu. Warto wiedzieć, iż garaż co do zasady stanowi kategorie obiektów budowlanych ujętych w załączniku do Ustawy Prawo budowlane z dnia z dnia 7 lipca 1994 r. Jako budynek wymaga pozwolenia na budowę oraz stworzenia odpowiednio przygotowanego i spełniającego określone wytyczne projektu. Zarówno usytuowanie garażu, jego odległość od granicy posesji oraz wymiary mają niebagatelne znaczenie i są ściśle określone przepisami prawa, a ich nieprzestrzeganie grozi sankcjami. Są to kary pieniężne o bardzo wysokiej wartości, a również możliwość wydania nakazu rozbiórki przez inspektora nadzoru budowlanego.  (uprawnienia budowlane program) 

Warunki techniczne do budowy garażu

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki oraz ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r., dokładnie określa, czym jest garaż w świetle polskiego prawa. W związku z prawniczym określenie, garaż jest obiektem wolnostojącym, ale także może stanowić część innego budynku. Nie można go traktować jedynie jako niewielką gospodarczą dobudowę, ponieważ w świetle prawa sam garaż powinien spełniać szereg warunków użytkowania. Mowa tutaj głównie o odpowiednim oświetleniu garażu, zapewnienie w nim prawidłowej elewacji, ale także instalacji przeciwpożarowe. W świetle Rozporządzenia określa się dwa możliwe wymiary garażu. Są to: (uprawnienia budowlane 2022)

  • “wysokość w świetle konstrukcji co najmniej 2,2 m oraz do spodu przewodów i urządzeń instalacyjnych 2 m”, (program egzaminu na uprawnienia)
  • “wjazdy lub wrota garażowe co najmniej o szerokości 2,3 m i wysokości 2 m w świetle”.

Kosztowne niedoinformowanie

Rozporządzenie jasno określa nam również odległość, w jakiej powinien znajdować się garaż od granicy naszej posesji. Odpowiednio taka odległość powinna wynosić minimum 3 metry. Wyjątkiem może stać się sytuacja, w której okaże się, że wrota garażu skierowane są w stronę granicy. Wtedy możemy myśleć o umieszczeniu jego w granicach 4 metrów. To nie są wszystkie wyjątki, jakie przewiduje Rozporządzenie. Mamy również szereg innych, z którymi niewątpliwie warto się zapoznać przed rozpoczęciem dobudowy. Nasze niedoinformowanie może być bardzo kosztowne, a czasami nawet po poznaniu wyjątkowych sytuacji dotyczących dobudowy garażu – praktycznie niemożliwe do zrealizowania. Może się przecież okazać, że nasza posesja jest po prostu za mała, a wtedy nie będziemy mieć możliwości dobudowy garażu.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com