fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Energooszczędne wentylacyjno – klimatyzacyjne centrale

Instalacje wentylacyjne mają za zadanie utrzymać odpowiedni stan powietrza w danym pomieszczeniu. Nawiewają odpowiednio przygotowane zewnętrzne powietrze i usuwając powietrze zanieczyszczone wilgocią, gazami i pyłem. W sezonie zimowym funkcja dodatkowa takiej instalacji polega na ogrzewaniu nawiewanego powietrza, aby uzyskać odpowiedni poziom temperatury w powietrzu danego pomieszczenia. Klimatyzacyjna instalacja to wentylacyjna instalacja. Zachodzą w niej bardziej złożone procesy związane z uzdatnianiem powietrza. Powietrze jest ogrzewane oraz nawilżane w sezonie zimowym, a latem ochładzane i osuszane. To sprawia, że w pomieszczeniu można uzyskać zalecane parametry powietrza dotyczące wilgotności oraz temperatury, bez względu na to, jakie warunki panują na zewnątrz. (uprawnienia budowlane 2022)  

Energooszczędne wentylacyjno – klimatyzacyjne centrale
Energooszczędne wentylacyjno – klimatyzacyjne centrale

Centrale wentylacyjne

Wszystkie wymienione wyżej funkcje realizuje zespół urządzeń, który nazywa się centralą klimatyzacyjną albo wentylacyjną, poprzez nawilżacze, nagrzewnice, nawiewne i wywiewne wentylatory i chłodnice. Warto zauważyć, że zwykle stosowane parowe nawilżacze instaluje się poza centralą w przewodach, co wpływa na ułatwienie wchłaniania przez powietrze wodnej pary. Centrale klimatyzacyjne i wentylacyjne oczyszczają w filtrach powietrze i tłumią hałas , który jest generowany przede wszystkim przez wentylatory, w akustycznych tłumikach. Zarówno instalacje klimatyzacyjne, jak i wentylacyjne cechują się dużą energochłonnością, ponieważ trzeba do nich doprowadzać dużą ilość ciepła. Jest ono potrzebne, aby ogrzać zewnętrzne powietrze w sezonie zimowym i przygotować wodną parę, aby nawilżyć powietrze. (uprawnienia budowlane kontakt)  

Kotły wodne gazowe i węglowe

Chcąc wytworzyć ciepło najczęściej stosuje się wodne kotły gazowe albo węglowe. Produkowanie chłodu natomiast ma miejsce w chłodniczych układach sprężarkowych, z odparowaniem bezpośrednio chłodniczego czynnika w przeponowej chłodnicy. Może mieć to także miejsce z pośredniczącym czynnikiem, który odbiera od powietrza ciepło w chłodnicy. Do takich układów zazwyczaj wykorzystuje się elektryczne rodzaje sprężarek, gdzie ich moc ma decydujący wpływ na zużycie energii. Chcąc oszczędzić energię w klimatyzacyjnych albo wentylacyjnych klimatyzacjach należy zmniejszyć poziom zapotrzebowania na chłód i ciepło i jednoczesne obniżyć elektryczną moc wentylatora. Wiąże się to z parametrami pracy, jakie wykazują urządzenia, które wchodzą w skład wentylacyjnych i klimatyzacyjnych centrali.  (uprawnienia budowlane segregator )  

Energia elektryczna do wentylatorów

Elektryczna energia jest konieczna do napędów wentylatorów. Wartość energii jest zależna od imocy, jaka jest potrzebna do wentylatora.   (uprawnienia budowlane program) Oblicza się ją jako iloczyn wydajności oraz sprężu wentylatora i zależy on od ciśnieniowej straty, jaka zachodzi w instalacji. Przede wszystkim składają się na nią opory powietrza, jakie przepływają przez urządzenia, które wchodzą do klimatyzacyjnej albo wentylacyjnej centrali. Chłodnicza i cieplna energia, którą dostarcza się do central ma pochodzenie z zewnętrznych źródeł. Wytwarzanie ciepła przebiega najczęściej w związku z wykorzystaniem kotłów wodnych węglowych albo gazowych.(uprawnienia budowlane) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com