fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Dobór kruszywa

Dobór kruszywa

Mieszanka przeznaczona do transportu pompowego, powinna powstawać z myślą o rodzaju pompy oraz średnicę przewodu. Na tej podstawie dobierane jest kruszywo. Uziarnienie kruszywa zależne jest od średnicy wewnętrznej przewodu. Zakłada się, że największe ziarna powinny stanowić 1/3 średnicy przewodu pompy. Najlepszym kruszywem okazuje się być żwir, ponieważ ma wpływ na gęstość i ruchliwość mieszanki. Przeciwieństwem jest kruszywo łamane, które jest wodożądne, co sprawia że mieszanka jest zbyt gęsta (uprawnienia budowlane przepisy). Tłoczenie mieszanki utrudnia kruszywo pumeksowe, łamane, żużel oraz tłuczeń ceglany. Idealne proporcje zakładają mieszankę kruszywa grubego od 55 do 65 procent i kruszywa drobnego od 35 do 45 procent. W przypadku składu masy betonowej dobór wygląda identycznie. Zasadą jest prawidłowy stosunek żwiru do piasku odpowiedni do konsystencji przy jednoczesnym zachowaniu najmniejszego stosunku W/C. Najlepsze są cementy o normalnym bądź nieznacznie opóźnionym początku wiązania. Użycie cementu o wysokiej aktywności może przyczynić się do powstania zbyt gęstej konsystencji masy. Cementy, które posiadają dużą miałkość, poprawiają przesuwanie się mieszanki betonowej, ze względu na zmniejszone wydzielanie wody podczas pompowania (uprawnienia budowlane elektryczne).

Uziarnienie kruszywa budowlanego
Uziarnienie kruszywa budowlanego

Ługi posulfitowe

Do każdej masy betonowej należy dodać plasyfikator (np. Plasibet P bądź posulfitowy). Ten pierwszy dodawany jest do mieszanki w stosunku 0,3 procent ciężaru cementu. Ma on za zadanie zwiększyć urabialność masy, zmniejszając jednocześnie ryzyko rozwarstwienia. Walorem środków uplastyczniających jest także zmniejszenie ilości cementu 8-10% przy jednoczesnym zachowaniu identycznej ciekłości masy betonowej (uprawnienia budowlane egzamin). Ługi posulfitowe dodawane są w stosunku od 0,10 do 0,25 ciężaru cementu w przeliczeniu na suchą masę. Ługi posulfitowe mają wpływ na poprawienie cech technicznych beton. Zalicza się do nich mrozoodporność, wodoszczelność czy opóźnienie wiązania cementu. Dodawane są do betonu na dwa sposoby. Jeden z nich zakłada dodawanie środka uplastyczniającego do betoniarki przy pomocy dozownika wagowego. Drugi polega na dodawaniu rozcieńczonego plastyfikatora do pojemnika wypełnionego wodą, później do zasilacza wodnego, a na końcu do dozownika wagowego wody do betoniarki (uprawnienia budowlane testy program).

Pompy tłokowe

Pełne wyposażenie urządzeń do transportu masy betonowej zbudowane jest z pompy i przewodów. W Polsce najpopularniejsze są pompy tłokowe o napędzie silnikowym produkcji radzieckiej i niemieckiej. Minusem takich pomp jest znaczne zapotrzebowanie mocy, duży ciężar, szybkie zużywanie się części czy pulsacja części. W związku z tym, pompy te coraz częściej zamieniane są na pompy z napędem hydraulicznym. Sprawna pompa charakteryzuje się nieustannym podawaniem mieszanki (uprawnienia architektoniczne).

Rurociągi

Rurociągi, czyli przewody pomp zbudowane są z ogniw połączonych ze sobą złączami typu dźwigniowego ze ściągiem i wzmacnianych klinami. Ilość ogniw w rurociągu waha się w zależności od typów pomp. Kompletny zestaw wyposażenia pompy składa się z wkładki klinowej wraz z zaworem wodnym, króciec z zaworem wtyczkowym oraz gumowy wąż wraz z króćcami. Wkładka i wąż mają za zadanie obmywanie przewodu, króciec zapobiega cofaniu się masy do pompy. Oczywistym jest, że części się zużywają. Uszczelki zaworów czy kołnierze tłoków, zazwyczaj trzeba je wymienić na nowe po przerobieniu od 300 do 1000 m3 mieszanki. Z kolei tuleje zaworów oraz koszulki nie nadają się do użytku po przerobieniu od 2000 do 7000 ms masy betonowej (uprawnienia budowlane egzamin ustny).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com