Technika pomiaru
Obliczenie długości określonej odległości AB umieszczonego na płaskim obszarze przeprowadza się taką metodą:
Dwóch pracowników chwytają taśmę za dwie rączki, rozwijają ją i rozmieszczają wzdłuż obliczanego odcinka. (uprawnienia budowlane kontakt) Pierwszy pracownik, chwytający taśmę za rączkę, zestawia zero podziału w miejscu w miejscu startowym odstępu A, a potem naprowadzając się tyczkami rozmieszczonymi na linii odstępu naprowadza kolejnego pracownika, tak by rozmieścił on taśmę jak najdokładniej się da. Po naprężeniu taśmy umieszcza się na jej końcu szpilkę, określając tą metodą dwadzieścia metrów. Potem obydwaj pracownicy idą do przodu tak, by ten na przedzie przyłożył zero taśmy blisko szpilki, a potem drugi z pracowników rozkłada znowu taśmy wedle obliczanego kawałka i po jej naprężeniu umieszcza w ziemię inną szpilką, określając A, co da nam obliczenie kolejnych 20 metrów. (uprawnienia budowlane 2021)
Uzyskanie B
Czynność z poprzedniego akapitu robi się aż otrzyma się pożądane miejsce B. Trzeba pamiętać, że po finalnym przyłożeniu taśmy jej końcówka potrzebuje widnieć za tym miejscem, a nie przed czy na nim. (uprawnienia budowlane program) Potem z podziału taśmy czyta się w miejscu B odstęp finalny pomiaru, czyli końcówkę R obliczanej odległości, przybliżając ją idealnie co do centymetra. Pełna odległość D odstępu to D= nL + R, gdzie n występuje jako liczba pełnych przystawień taśmy, jaka odnosi się do liczby szpilek jakie widnieją w dłoni pierwszego pracownika, razem ze szpilką umieszczoną przy zerze finalnego przystawienia taśmy. L mówi o nominalnej odległości taśmy, a R to odstęp finalny obliczeń. Aby sprawdzić wszystkie kawałki warto obliczenia przeprowadzić dwukrotnie. Rozbieżność dwóch rezultatów nie powinna być większa od pomyłki dopuszczalnej, jaka została wymyślona przez instrukcje obliczeniowe. Pomyłka ta to około od 0.001 do 0.005. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Określenie na obszarze O
Jak mamy do czynienia z potrzebą określenia na obszarze miejsca O nachodzenia na siebie dwóch stron AB i CD określonych przy użyciu łyczek, robi się to tak:
Dwóch pracowników staje na dwóch stronach, przykładowo jeden z nich za miejscem A a drugi za C. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Potem trzeci pracownik stawia się z tyczką, zaczynając na lini AB, umieszczając ją według podpowiedzi pierwszego pracownika, a potem przesuwa ją według podpowiedzi drugiego pracownika na linię CD. Przesuwanie tyczki trzeba w tym samym czasie kontrolować i poprawiać poprzez pracownika, by strona OxO nachodziła ze sobą z linią AB. Tyczenie odstępów nie większych od 300 m przeprowadzić można na oko bez dokładniejszych przygotowań. W przypadku odległości dłuższych warto korzystać z lunety przyrządu geodezyjnego. Do obliczeń niedługich odstępów nie większych od 20 metrów używa się ruletki. Ruletka to nieszeroka wstęga ze stali, rozległości nominalnej 20m, a rozpiętości 1,5cm określona na pełnej długości co do 0,5 metra.
Ruletka
Ruletkę nakłada się przy użyciu korbki na oś i tak właśnie składuje się ją w ebonitowym pojemniku lub na widełkach. Do obliczania odległości większych używa się taśmy ze stali. Jest to wstęga stali, rozpiętości 1,5cm i długości 20m. Nanoszona na bęben i zbliżona do dokładności 0,1m. W przypadku obliczeń niższych niż 0.1m określa się na oko lub sprawdza nadprogramową miarą z lepszym sprzętem. Taśma wyposażona jest w zestaw 11 szpilek, przydających się do obliczeń do określania końcówek nakładania taśmy na ziemii. Niektóre taśmy mają na końcówkach rączki, które wyglądem przypominają kółka i posiadające zero podziału w jej centralnym punkcie wyposażone w dwa kostury, na które umieszcza się taśmę przy obliczeniach. Do obliczeń warto skorzystać ze znajomych nam ruletkach i taśmach, a możliwe pomyłki zapisywać przy pomiarach. (program egzaminu na uprawnienia)