Najczęściej występujące uszkodzenia
Diagnozując elewację, można zauważyć wiele uszkodzeń, która najczęściej się powtarzają. Są one spowodowane różnymi czynnikami, tymi zewnętrznymi, jak i takimi powstałymi w takcie budowy. Te drugie spowodowane są np. złym planem budynku, oszczędzaniu na surowcach czy też zły wykonaniu. (uprawnienia budowlane 2021)
Najczęstszymi uszkodzeniami elewacji są te związane z:
- Działaniami antropogenicznymi, czyli tymi spowodowanymi przez ludzi;
- Odkształceniami i deformacjami podłożą pod systemami elewacyjnymi (pęcznienie bądź skurcze murów);
- Obciążeniami klimatycznymi (wszelkie wiatry, opady, zamrażania, rozmrażanie, szok termiczny);
- Przeciążeniami ścian;
- Nierównomiernym osadzaniu się budynków.
Ocena elewacji
W trakcie oceny elewacji warto zacząć od przeglądania wszelkich ważnych dokumentów. Należy zapoznać się dokumentacją techniczną obiektu, protokołami wcześniejszych kontroli i wszelkimi zaleceniami dotyczącymi elewacji. Dzięki temu ustala się wszelkie typu i rodzaje, które potrzebne są do przeprowadzania dalszych badań. Po tym wybiera się odpowiednie narzędzia badawczo-pomiarowe, typuje się najbardziej narażone obszary i tworzy się racjonalny plan całego działania. (program egzaminu na uprawnienia)
Ważnym elementem są wizualne oceny elewacji. Powinny być wykonane w oświetleniu naturalnym, z poziomu terenu, z wykorzystaniem lornetki. Dzięki takiemu badaniu od razu można zauważyć niektóre elementy pojawiające się na ścianach, np. niepoprawnie zatopione łączniki mechaniczne. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Najbardziej narażone elementy
Tworząc plan oceny oraz i samą ocenę, należy zwrócić uwagę na fragmenty ścian najbardziej narażonych na przeróżne czynniki. Takimi będą: (uprawnienia budowlane kontakt)
- Mikroorganizmy, które żyją w zacienionych bądź mniej nasłonecznionych ścianach;
- Oddziaływanie wilgoci, często wpływające na cokoły, elewację przy daszkach, ściany i kominy;
- Uszkodzenia mechaniczne spowodowane w trakcie eksploatacji, najczęściej przez działania ludzi;
- Oddziaływania antropologiczne, najczęściej powodowane przez wzmożony ruch na drogach.
Ocena użytkowników
Dobrym sposobem na zdobycie sporej wiedzy o budynku i jego problemach jest pytanie mieszkańców. Dzięki temu łatwo ustalić problemy i ich przyczyny. Ludzie mogą podczas wywiadu powiedzieć o rzeczach, które są ciężkie do dostrzeżenia albo nawet niewykrywalne. Najważniejsze informacje to te dotyczące sezonowych zmian, np. śladów wilgoci w okresach zimowych. Taka informacja może być nie do wykrycia podczas badania, a świadczy o nieszczelności systemów bądź o występowaniu mostków termicznych. (segregator egzamin ustny uprawnienia)