fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Uzyski ciepła w budynkach z zielonymi dachami

Klimatyzacyjny system ma za zadanie wymieniać zanieczyszczone powietrze na świeże oraz kształtować odpowiednie parametry wewnętrznego powietrza, aby otrzymać odpowiednie warunki cieplnego komfortu. Chcąc określić poziom wydajności klimatyzacji wykonuje się do tego celu cieplny bilans budynku. Chociaż przy pełnej klimatyzacji, która latem chłodzi, a zimą ogrzewa wykonuje się pełny cieplny bilans, to w przypadku polskich klimatycznych warunków bierze się pod uwagę tylko zyski ciepła, co wiąże się z wykonaniem cieplnego bilansu dla letnich miesięcy. Zielone dachy wpływają na ograniczenie emisji cieplarnianych gazów. Poza pochłanianiem dwutlenku węgla w związku z fotosyntezą, wpływają także na wewnętrzny mikroklimat. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Uzyski ciepła w budynkach z zielonymi dachami
Uzyski ciepła w budynkach z zielonymi dachami

Współczynnik przenikania ciepła

Chociaż współczynnik związany z przenikaniem ciepła dla dachów, które pokryte są roślinnością nie różni się wiele od współczynnika, jaki osiąga się przy tradycyjnych dachach, to jednak są one zdecydowanie chłodniejsze niż stropodachy i dachy pokryte w konwencjonalny sposób. Zielone dachy posiadają zwiększone albedo wynoszące od 0,15 do 0,40 to poprzez parowanie z gruntu i powierzchni roślin oraz osłonięcia dachowej powierzchni roślinnością blokującą dopływ promieni UV, posiadają one dodatkowy rodzaj ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem się.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Przenikanie ciepła przez nieprzezroczystą przegrodę

Ciepło przenikające przez przegrodę, która nie jest przezroczysta oddaje się do wewnętrznych pomieszczeń z opóźnieniem. (uprawnienia budowlane 2022)  Jest to spowodowane tym, że część zostaje w niej skumulowana co powoduje zmniejszenie się amplitudy wahań temperatury po wewnętrznej stronie w stosunku do temperaturowej amplitudy po stronie zewnętrznej. Współczynnik wpływający na zmniejszenie amplitudy, tak jak opóźnienie opiera się o parametry przegrody. Do tych parametrów zalicza się grubość, ciepło właściwe, gęstość materiałów z jakich stworzono dane przegrodowe warstwy, kolejność warstw, współczynnik przewodzenia ciepła oraz wnikania ciepła po dwóch stronach przegrody.. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Podział zysku ciepła w budynkach

W budynku zysk ciepła dzieli się zwykle na wewnętrzny i zewnętrzny. Wewnętrzne zyski pochodzą od urządzeń, ludzi oraz od innych przedmiotów, jakie znajdują się w środku budynku i od sąsiadujących ścian z innymi pomieszczeniami. Zyski zewnętrzne wynikają z różnic temperatur po dwóch stronach zewnętrznych przegród. Wiążą się one także z nasłonecznieniem. Pochodzące ze słonecznego promieniowania zyski ciepła generuje się poprzez bezpośrednie promieniowanie, jak i przez promieniowanie rozproszone oraz odbite. W związku z tym dzieli się je na zyski z przegrody przezroczyste oraz nieprzezroczyste. Do nieprzezroczystych zalicza się dach czy ściany, a przezroczystymi są np. okna. Przenikanie przez nieprzezroczyste przegrody ciepła do środka budynku wiąże się z dwoma zjawiskami. Pierwszym z nich jest różnica temperatur, a drugim zjawiskiem jest promieniowanie słoneczne. Efekty wiążą się ze sobą wzajemnie, a także są one od siebie zależne.   (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com