Deskowanie podciągu
Producenci deskowań dźwigarkowych produkują również akcesoria przydatne do formowania belek żelbetowych (nauka do uprawnień budowlanych). Dzięki nim można kształtować podciągi, które mogą być wysokie na 80 cm i nie są potrzebne ściągi przelotowe. Konstrukcja nośna deskowania podciągu ma mu nadawać:
– wytrzymałość na parcie betonu,
– sztywność.
Dzieje się tak dzięki poniższym elementom:
a) poszycie,
b) elementy stalowe systemu:
– elementy wsporcze (kozły zastawcze, zaciski belkowe),
– elementy łączące (szyna perforowana, ściągi),
c) drewniane dźwigarki systemowe i belki uzupełniające – kantówki.

Na konstrukcje podporowe składają się:
– regulowane teleskopowe podpory,
– rusztowania podporowe.
Szczegółowe rozwiązania konstrukcji deskowań podciągów są różne w zależności od producenta. Na przykładzie NOE H20 można przedstawić taką kolejność montażu deskowania podciągu. W pierwszej kolejności montuje się głowice w regulowanych podporach stalowych oraz dźwigarki poprzeczne. Następnie wykonuje się dolną część podciągu i ustawia się dźwigarki lub kantówki, a także montuje się poszycie. Kolejnym krokiem jest ustawienie kozłów UZ z jednej strony podciągu oraz podłożenie dodatkowych kantówek pod dźwigarki H20, żeby osiągnąć zamierzoną wysokość podciągu. Później montuje i łączy się wkrętami boczne poszycie, a także stabilizuje się kozły używając klinów, które mocuje się poniżej dźwigarków nośnych. Następnie montuje się drugą stronę podciągu, zakłada się kotwy dystansowe DW15, a także niweluje się i kontroluje dokładność montażu. Przeprowadza się rektyfikację (program na uprawnienia budowlane). W sytuacji, gdy wykonuje się podciągi – belki brzegowe, należy przymocować barierki ochronne, ewentualnie podesty robocze.
Do najpopularniejszych systemów deskowań poziomych dźwigarkowych w Polsce można zaliczyć:
– NOE H20,
– PERI Mulliflex,
– Ulma Enkoflex,
– Hiinnebck Varimax,
– Doka Dokaflex 1-2-4,
– Ringer HT20.
Deskowania dźwigarkowe aluminiowe
Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dzielą się na dwa typu deskowań:
– dwupoziomowe o ruszcie dwupoziomowym,
– jednopoziomowe o ruszcie jednopoziomowym.
Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dwupoziomowe
Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dwupoziomowe jest zbliżone do deskowania dźwigarkowego drewnianego pod kątem rozwiązania konstrukcyjnego oraz przeznaczenia. Jedynymi różnicami są:
– materiał, z którego są wykonane,
– konstrukcja dźwigarków.
Tego typu deskowanie używa się z tego względu, że łatwo się dopasowują do nawet bardzo złożonych rzutów budynków, nieważne czy dotyczy to obiektów o małej czy dużej powierzchni (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Ruszt jest konstrukcją nośną deskowania. Tworzą ją:
– dźwigarki pierwszego poziomu,
– dźwigarki drugiego poziomu,
– poszycie.
Plastikowe nakładki służą jako zabezpieczenie końcówek belek. Dzięki temu są bardziej odporne na uderzenia, a także chronione są przed zniszczeniem na skutek pracy na budowie. Belki pierwszego poziomu opierają się na głowicach, a głowice – na podporach nastawnych (stemplach). Głowice deskowań BTM nie są kompatybilne z systemami (w przeciwieństwie do używanych w deskowaniach dźwigarkowych drewnianych). Wyróżnia się:
– głowice inkowe, dzięki której można umieścić jedna lub dwie belki na podporze,
– głowice proste – które pozwalają na umieszczenie jednej belki na podporze.
Rozmieszcza się je w odpowiednich odległościach, które wynikają z warunków technicznych oraz są zależna od wielkości obciążenia (czyli grubości płyty stropowej) danej konstrukcji (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Producenci deskowań umieszczają w swoich dokumentach technicznych tabele, dzięki którym wykonawca może odpowiednio dobrać elementy konstrukcyjne, które będą optymalne przy danej grubości płyty stropowej. Rozstawy te dotyczą:
– odległości między belkami drugiego poziomu X,
– odległości między belkami pierwszego poziomu Y.
Montaż takiego deskowania jest wykonywany w identycznej kolejności jak w przypadku montażu deskowania dźwigarkowego, który ma konstrukcję drewnianą.