fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowanie podciągu

Producenci deskowań dźwigarkowych produkują również akcesoria przydatne do formowania belek żelbetowych (nauka do uprawnień budowlanych). Dzięki nim można kształtować podciągi, które mogą być wysokie na 80 cm i nie są potrzebne ściągi przelotowe. Konstrukcja nośna deskowania podciągu ma mu nadawać:

– wytrzymałość na parcie betonu,

– sztywność.

Dzieje się tak dzięki poniższym elementom:

a) poszycie,

b) elementy stalowe systemu:

– elementy wsporcze (kozły zastawcze, zaciski belkowe),

– elementy łączące (szyna perforowana, ściągi),

c) drewniane dźwigarki systemowe i belki uzupełniające – kantówki.

Deskowanie podciągu
Deskowanie podciągu

Na konstrukcje podporowe składają się:

– regulowane teleskopowe podpory,

– rusztowania podporowe.

Szczegółowe rozwiązania konstrukcji deskowań podciągów są różne w zależności od producenta. Na przykładzie NOE H20 można przedstawić taką kolejność montażu deskowania podciągu. W pierwszej kolejności montuje się głowice w regulowanych podporach stalowych oraz dźwigarki poprzeczne. Następnie wykonuje się dolną część podciągu i ustawia się dźwigarki lub kantówki, a także montuje się poszycie. Kolejnym krokiem jest ustawienie kozłów UZ z jednej strony podciągu oraz podłożenie dodatkowych kantówek pod dźwigarki H20, żeby osiągnąć zamierzoną wysokość podciągu. Później montuje i łączy się wkrętami boczne poszycie, a także stabilizuje się kozły używając klinów, które mocuje się poniżej dźwigarków nośnych. Następnie montuje się drugą stronę podciągu, zakłada się kotwy dystansowe DW15, a także niweluje się i kontroluje dokładność montażu. Przeprowadza się rektyfikację (program na uprawnienia budowlane). W sytuacji, gdy wykonuje się podciągi – belki brzegowe, należy przymocować barierki ochronne, ewentualnie podesty robocze.

Do najpopularniejszych systemów deskowań poziomych dźwigarkowych w Polsce można zaliczyć:

– NOE H20,

– PERI Mulliflex,

– Ulma Enkoflex,

– Hiinnebck Varimax,

– Doka Dokaflex 1-2-4,

– Ringer HT20.

Deskowania dźwigarkowe aluminiowe

Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dzielą się na dwa typu deskowań:

– dwupoziomowe o ruszcie dwupoziomowym,

– jednopoziomowe o ruszcie jednopoziomowym.

Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dwupoziomowe

Deskowania dźwigarkowe aluminiowe dwupoziomowe jest zbliżone do deskowania dźwigarkowego drewnianego pod kątem rozwiązania konstrukcyjnego oraz przeznaczenia. Jedynymi różnicami są:

– materiał, z którego są wykonane,

– konstrukcja dźwigarków.

Tego typu deskowanie używa się z tego względu, że łatwo się dopasowują do nawet bardzo złożonych rzutów budynków, nieważne czy dotyczy to obiektów o małej czy dużej powierzchni (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Ruszt jest konstrukcją nośną deskowania. Tworzą ją:

– dźwigarki pierwszego poziomu,

– dźwigarki drugiego poziomu,

– poszycie.

Plastikowe nakładki służą jako zabezpieczenie końcówek belek. Dzięki temu są bardziej odporne na uderzenia, a także chronione są przed zniszczeniem na skutek pracy na budowie. Belki pierwszego poziomu opierają się na głowicach, a głowice – na podporach nastawnych (stemplach). Głowice deskowań BTM nie są kompatybilne z systemami (w przeciwieństwie do używanych w deskowaniach dźwigarkowych drewnianych). Wyróżnia się:

– głowice inkowe, dzięki której można umieścić jedna lub dwie belki na podporze,

– głowice proste – które pozwalają na umieszczenie jednej belki na podporze.

Rozmieszcza się je w odpowiednich odległościach, które wynikają z warunków technicznych oraz są zależna od wielkości obciążenia (czyli grubości płyty stropowej) danej konstrukcji (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Producenci deskowań umieszczają w swoich dokumentach technicznych tabele, dzięki którym wykonawca może odpowiednio dobrać elementy konstrukcyjne, które będą optymalne przy danej grubości płyty stropowej. Rozstawy te dotyczą:

– odległości między belkami drugiego poziomu X,

– odległości między belkami pierwszego poziomu Y.

Montaż takiego deskowania jest wykonywany w identycznej kolejności jak w przypadku montażu deskowania dźwigarkowego, który ma konstrukcję drewnianą.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com