fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Stopy pryzmowe

Ławy i prostokątne stopy płaszczyznowe deskuje się tarczami zrobionymi z desek o grubości 25mm i przyczepionymi kołkami oraz zastrząlikami. Stopy pryzmowe potrzebują więcej procesów deskowania. Wyższy element deskowania zrobiony jest z dwóch zestawów tarczy. Jeden zestaw posiada formę trapezu, a kolejny prostokąta. Aby wzmocnić tarcze górne, przewiązuje się ściągami drucianymi. Deskowanie pobiera bardzo wielkie ilości drewna a jego przeprowadzenie zabiera dużo czasu oraz pracy, więc woli się używać stopów schodkowych, jakich deskowanie zrobione jest z dwóch ramek umiejscowionych kolejno na sobie. Zaczynając umieszczać deskowanie płaszczyzn, warto zacząć od palików ław drutowych i określić na nich wielkość zerową konstrukcji, żeby dało się od niego skontrolować wielkość deskowania. Zaczynamy od przełożenia na palik wielkość reperu określonego poprzez odpowiedni do tego zespół geodezyjny. (uprawnienia budowlane kontakt) Od wielkości reperu sprawdza się wraz z planem wielkość zerową konstrukcji i przekłada się go na kolejne punkty.

Deskowanie murów

Deskowanie murów monolitycznych

To deskowanie zachodzi prawie tak samo jak deskowanie płaszczyzn, ale tutaj w grę wchodzą tarcze o większych szerokościach. W tych czasach deskowanie murów przeprowadza się ze zrobionych już tarcz niewielkich lub wielkowymiarowych, z metalu bądź drewna. Tarcze drewniane robi się z desek, kiedy będą używane jeden raz, ale wychodzi tak, że da się je używać parę razy, przykładowo do deskowań murów monolitycznych w konstrukcjach mieszkalnych i wtedy tworzy się je ze sklejki jaka będzie wodoszczelna. Nasz kraj wykupił patent na wytwarzanie tego typu deskowań od brytyjskiej fabryki „Acrow”. (uprawnienia budowlane 2021)

Dźwigar

Dźwigar od razu po umieszczeniu go w odpowiednie miejsce warto płatwiami zestawić z tymi już gotowymi bądź uchronić je przed wywrotką przy użyciu zastrzałów czy odciągów. Deskowanie to struktura jaka tworzy właściwą formę częściom żelbetowym oraz murowanym i utrzymuje je do momentu uzyskania przez nie wymaganej odporności. (uprawnienia budowlane program)

W przypadku niewielkich szerokości da się deskowanie wesprzeć na murach przesklepionej części, przykładowo w ościeżach nadproża. Natomiast w sytuacji większych szerokości deskowania warto wesprzeć na stemplowaniu. Oba te procesy muszą udźwignąć masę betonu, zbrojenia oraz ścian. Także osób wykonujących prace przy deskowaniu.

Koniecznie wymaga się od niego by było odpowiednio solidne i umiejscowione, żeby nie było podatne na drgania czy deformacje w trakcie betonowania i podczas wiązania oraz twardnienia zaprawy czy betonu. Deskowanie jest zabiegiem niestałym i tylko pomocniczym, stawianym na niedługi okres, przykładowo parę dni czy tygodni maksymalnie. Co prawda pieniężnie wychodzi dosyć sporo, bo w pracach żelbetowych oraz betoniarskich to 25-35% pełnych wydatków prac. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Deskowanie

Do jeszcze nie tak dawna pełne deskowanie przeprowadzano z drewna. W ostatnim okresie czasu coraz to częściej używa się stojaków metalowych a pomija się te drewniane, tylko reszta części wciąż robiona jest z drewna. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Tylko do przeprowadzania części dużo razy powtarzanych używa się metalowych elementów.

Deskowanie drewniane robi się z desek przycinanych, zwykle sosnowych, ale gdy takich nie mamy, nadadzą się jodłowe czy świerkowe. Jak chcemy uzyskać gładkie płaszczyzny betonu, deskowanie przeprowadza się ze sklejki czy blachy. Deski, które wiemy, że użyjemy do deskowania nie mogą być z drewna krętowłóknistego i zwietrzałego. Nie może być za bardzo suche, bo wtedy deformują się przy styknięciu z wodą. Nie warto korzystać z desek niesamowicie wielkich, najlepsze będą takie do 15cm o obwodzie 25mm. Dla mniejszych części 20mm, a dla niezwykle rosłych części może to być 40mm. (program egzaminu na uprawnienia) Normalne deskowanie tworzy się z desek nie ociosanych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com