fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Deskowania ramowo-dźwigarkowe z głowicą opadową cz. I

Deskowania ramowo – dźwigarkowe z głowicą opadową należą do grupy systemowych deskowań stropowych (uprawnienia budowlane 2021). Ich konstrukcją nośną są:

– głowice opadowe,

– dźwigarki,

– panele.

Deskowania ramowe
Deskowania ramowe

Wszystko wykonane jest z aluminiowych profili. Spora redukcja podpór jest możliwa dzięki aluminiowym konstrukcjom dźwigarków. Deskowania ramowo – dźwigarkowe można montować i demontować w sposób ręczny. Żuraw nie jest do tego potrzebny.

Przykładowe ciężary najcięższych elementów u różnych producentów:

– Skydeck – ciężar jest nie większy niż 0,15 kN,

– system NOEdeck – 0,23 kN,

– system MD – 0,24 kN.

Rozdeskowanie stropu

Dzięki wykorzystaniu deskowania z głowicami opadowymi strop można zacząć rozdeskowywać już po jednym czy dwóch dniach od zabetonowania. Jednak okres czasu, który mija od zabetonowania płyty stropowej do rozpoczęcia procesu rozdeskowywania zależy przede wszystkim od: 

– wytrzymałości betonu,

– grubości płyty,

– rozstawu r.

Rozdeskowanie stropu wiąże się z dwoma etapami prac (program do egzaminu na uprawnienia na komputer). Podczas pierwszego etapu głowice opadowe oraz podpory pełnią funkcję elementu, który podpiera płytę stropową. Z kolei panele i dźwigarki podłużne wykorzystuje się do deskowania kolejnych roboczych działek. Dźwigarki oraz płyty można w krótkim czasie wykorzystać do następnego etapu betonowania. Oznacza to, że powstaną mniejsze koszty związane z deskowaniem. Kolejną zaletą szybkiego usunięcia deskowania jest przede wszystkim to, że można sprawniej rozdeskowywać oraz czyścić to deskowanie. Spowodowane to jest tym, że łatwiej odkleić płyty od powierzchni betonowej.

W drugim etapie rozdeskowywania demontuje się podpory oraz głowice opadowe. Najczęściej wykonuje się to po kilkunastu dniach od zabetonowania. Ważne jest jednak, żeby beton osiągnął wytrzymałość, którą określa się wcześniej w projekcie technicznym.

Wykorzystywanie deskowania ramowo-dźwigarkowego

Deskowania ramowo – dźwigarkowe z głowicą opadową można wykorzystywać praktycznie we wszystkich rodzajach budownictwa. Z analizy statyczno-wytrzymałościowej konstrukcji deskowania wynikają rozwiązania techniczne takie jak:

– długość dźwigarków,

– wymiary paneli.

Błędy, które mogłyby się pojawić w trakcie zadeskowania, są wykluczone ze względu na ich dopracowanie pod każdym względem (testy 2021 uprawnienia). Pozwala to na bezpieczny, uporządkowany montaż.

Gdzie należy stosować deskowania z głowicami opadowymi? Przede wszystkich w tych obiektach, w których:

– zakłada się szybki czas realizacji budowy,

– będzie dochodziło do szybkich rotacji deskowania.

Konstrukcję nośną deskowania tworzą poniższe elementy:

– dźwigarki podłużne,

– panele (płyty ramowe),

– głowice opadowe.

Dźwigarki podłużne produkuje się z profili aluminiowych. Zalicza się je do podstawowych elementów nośnych systemu. Opierają się one bezpośrednio na głowicach opadowych. Różni producenci mają w swoich ofertach dźwigarki, które mają różne wymiary. Przykładowo:

– NOEdeck – długości dźwigarków: 240 cm i 150 cm,

– Skydeck – długości dźwigarków: 375 cm, 225 cm, 150 cm.

Dzięki temu można lepiej dobrać dźwigarki pod kątem geometrii formowanego stropu oraz lepiej dostosować do różnych obciążeń (grubości stropu).

Panele są umieszczane między dźwigarkami. Zbudowane są one z ramy aluminiowej, a także żeber usztywniających, które są z profili aluminiowych.

Sklejka wodoodporna bądź płyty z tworzywa sztucznego są poszyciem paneli (program przygotowujący do uprawnień budowlanych). Sklejka jest dodatkowo powlekana np. żywicą fenolową. Rodzaj wykorzystanego poszycia zależy od danego producenta. Każdy decyduje się na coś innego, np.:

– NOEdeck – sklejka o grubości 21 mm,

– Skydeck – sklejka o grubości 9 mm,

– MD – płyta „alkus” z tworzywa sztucznego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com