Ocieplenie klimatu
Przez skok technologiczny, który nastąpił w ostatnich dziesięcioleciach, rozwinęło się wiele branży. Wzrost liczby samochodów na ulicach, zwiększona ilość budynków, zmniejszenie zieleni itp. Między innymi takie elementy wpływają na ocieplenie klimatu, które stale następuje. Mimo tego, że w ostatnich latach ekolodzy prężnie działają, firmy zmieniają, co mogą, aby być bardziej „proekologiczni”, a zwykli ludzie próbują dbać o środowisko, nadal mierzymy się z nadmierną emisją dwutlenku węgla oraz innych gazów cieplarnianych. Powstają one w wyniku spalania paliw kopalnianych, np. gazu ziemnego, węgla czy ropy naftowej. Warto zaznaczyć, że wiele Państw stara się zmienić tę sytuację i przenieść się w pełni na odnawialne źródła energii. Jednak nadal nie można zapomnieć o globalnym ociepleniu. (uprawnienia budowlane kontakt)
Efekty globalnego ocieplenia
Fale ekstremalnych upałów powstają przez globalne ocieplenie. Są bardzo dotkliwe w obszarach miejskich. Nie można ich lekceważyć, ponieważ stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Są niebezpieczne dla wszystkich, ale zwłaszcza dla osób starszych bądź schorowanych. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Innymi zagrażającymi ludźmi efektami są: wyższe stężenia zanieczyszczeń, spadek wydajności pracy i oczywiście niższa jakość i ilość wody. Z uwagi na wysokie temperatury wiele zbiorników wyparowuje. W ten sposób zmniejsza się ilość wody pitnej dostępnej na całej planecie. (program egzaminu na uprawnienia)
Miejskie wyspy ciepła
To zjawisko, które zyskało na popularności, gdy miasta znacząco się rozrosły. Oryginalna nazwa to ubran heat Island (UHI). Wraz z rozrastaniem się struktur miejskich zauważono wzrost średniej temperatury nawet do 5 stopni Celsjusza w porównaniu do okolicznych obszarów wiejskich. Jest to połączone z wieloma zjawiskami, np.: (segregator egzamin ustny uprawnienia)
- Z promieniowaniem absorpcji spowodowanej sztucznymi materiałami;
- Transpiracją z budynków;
- Uwalnianiem ciepła od mieszkańców i urządzeń;
- Blokowaniem przepływu powietrza przez budynki;
- Transpiracją z infrastruktury;
- Niską zdolnością odbijania światła przez powierzchnie asfaltowe;
- Małą ilością terenów zielonych;
- Nikłą ilością zbiorników wodnych.
Dachy chłonne
To odpowiedź na zachodzące zmiany klimatu. Dzięki nim promienie i energia przechwycona przez materiał powinna ocieplać dom. Dzięki temu magazynuje on energię, co nie tylko sprzyja środowisku, ale i mieszkańcom. Dachy chłonne zapewniają mniejsze koszty rachunków. (uprawnienia budowlane 2021)
Warto zaznaczyć, że mówiąc o dach chłonnych, nie ma się na myśli dachów zielonych. Te wyglądają jak zwykłe płaskie, mają jedynie nałożony specjalny materiał refleksyjny chroniący dach (i dom) przed przegrzewaniem.