fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabezpieczanie wykopów za pomocą palisad

Skarpy wykopów zabezpiecza się z zastosowaniem wielu różnych technologii, w tym także poprzez użycie palisady. Mając do czynienia z większymi wykopami stosuje się szczelinowe ściany albo ściany ze stalowych grodzic. Palisady czyli palowe ściany stosuje się powszechnie przy zabezpieczeniach wykopów np. w Niemczech.   (uprawnienia budowlane 2022) W Polsce bardziej znane i stosowane są szczelinowe ściany. Wynika to z podejścia, jakie jest odmienne w związku z kwestią urobku i prostszym utylizowaniem zawiesiny i zanieczyszczonego gruntu bentonitową zawiesiną. Patrząc na pożary odpadowych składowisk przepisy związane z gospodarką odpadami zaostrzają się. Trudniejsze w związku z tym staje się gospodarowanie urobkiem zanieczyszczonym bentonitową zawiesiną. (segregator egzamin ustny uprawnienia) 

Zabezpieczanie wykopów za pomocą palisad
Zabezpieczanie wykopów za pomocą palisad

Zabezpieczanie wykopu od gruntowej wody

Zaostrzenia w przepisach spowodują, że palisady będą częściej cieszyć się zainteresowaniem w polskim budownictwie. Patrząc jednak na zabezpieczenie wykopu od napływania wody gruntowej, bierze się pod uwagę fakt, że element posiadający długość w planie około 6 metrów w przypadku szczelinowej ściany ma jeden pionowy styk. Mając do czynienia z palisadą takich styków jest kilka. To powoduje niekiedy konieczność zastosowania iniekcyjnej instalacji uszczelniającej w całości styk między sąsiadującymi ze sobą palami. (uprawnienia budowlane kontakt) 

Pale VdW

Pale o typie VdW zawierają w sobie połączenie dwóch technologii. Wiercenie przebiega w ciągły sposób i jednocześnie następuje rurowanie otworu. Cechują się one bardzo wysokim stopniem szybkości wykonania, możliwością tworzenia ukośnych ścian i jednocześnie w bliskiej odległości budynków, jakie już istnieją. Do wad tego rodzaju pali zalicza się ich małą technologiczną dostępność w Polsce oraz niewielkie możliwości związane z przewiercaniem w gruncie przeszkód. Wadą jest także ograniczona głębokość. Palisady tworzy się z przecinających się pali, rozsuniętych albo stykających się ze sobą. Mając do czynienia z przecinającymi się palami w pierwszej kolejności wykonuje się pierwotne pale, a w dalszym czasie między nimi tworzy się wtórne rodzaje pal. Pale wtórne są zazwyczaj zbrojone. Podczas zbrojenia pierwotnych pali zbrojenie kształtuje się w taki sposób, aby w żaden nie przeszkadzało podczas wiercenia wtórnych pali.  (program egzaminu na uprawnienia)  

Inne rodzaje pali

Palisady wykonuje się za pomocą różnych rodzajów pali. Najczęściej stosuje się pale klasyczne CFA, VdW, pale wiercone w obsadowej rurze oraz tzw. mikropale. Zaletami Pali CFA jest ich szybkość podczas wykonywania oraz stosunkowo niski jednostkowy koszt pala. Do ograniczeń zalicza się m.in. nieprzydatność w skałach, które są twarde, brak możliwości tworzenia ukośnych zbrojeniowych pali oraz przewiercania w gruncie twardych przeszkód, a także ograniczona do około 20 metrów głębokość. Wiercone rodzaje pali w obsadowej rurze wykonuje się niemal w każdych gruntowych warunkach. Za ich pomocą przewierca się drzewa czy stare fundamenty, a niekiedy także tworzy się odchylone od pionu ściany. Takie pale umożliwiają precyzyjne rozmieszczenie zbrojenia w otworze.  (uprawnienia budowlane program)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com