Nieprzestrzeganie podstawowych reguł wykonania obróbek może powodować nieszczelności a nawet zagrażać życiu.
Obróbki blacharskie można wykonywać o każdej porze roku, lecz w temperaturze nie niższej od -15°C. Robót nie można wykonywać na oblodzonych podłożach. Obróbki blacharskie powinny spełniać wymogi:
- obróbki blacharskie odizolować od elementów betonowych, jedną warstwą papy podkładowej asfaltowej,
- podłoża pod obróbki naprawić, uprzednio usuwając zmurszały i luźny beton oraz uzupełniając ubytki przy użyciu zapraw naprawczych mrozoodpornych,
- cięcia blach na obróbki należy dokonać przy użyciu nożyc ręcznych lub gilotyn,
- gięcie blach wykonywać przy pomocy giętarek do blach,
- mocowanie obróbek wykonywać do powierzchni betonowych za pomocą haków,
- przy pokryciu i obróbkach z blachy miedzianej haki stosować wyłącznie miedziane,
- obróbki gzymsów wykonywać z arkuszy blachy długości elementu prostoliniowego i łączyć ze sobą na rąbek leżący,
- obróbki gzymsów montować z właściwym spadkiem na zewnątrz budynku,
- przy wykonywaniu obróbek należy zachować dylatacje zabezpieczające przed dostępem wody deszczowej.
Nieprawidłowo wykonane obróbki nie spełnią swojej projektowej funkcji.
Obróbki blacharskie, wykonywane w miejscu połączenia różnych materiałów, należy wykonać bardzo precyzyjnie, ponieważ zabezpieczają one przed przeciekaniem wody i deszczu do budynku. Wykonując obróbki blacharskie należy pamiętać o kilku ważnych zasadach:
- obróbki powinny być trwałe i odporne na warunki atmosferyczne ,
- obróbki powinny był łatwe w konserwacji,
- nie mogą wchodzić w reakcję chemiczną oraz barwić lub być barwione przez przylegające materiały,
- obróbka powinna mieć złącze zapewniające swobodę ruchów termicznych tak, by nie ulegała deformacjom,
- stan obróbki powinien być regularnie kontrolowany,
- najlepszymi materiałami na wykonanie obróbek są aluminium, miedź lub blachy pokryte stopem ołowiu i cyny (w projekcie założone są obróbki miedziane i nie zalecana jest zmiana materiału).
Nieprawidłowe wykonanie obróbek na styku ściany i dachu może spowodować degradację więźby i uszkodzenie elementów wewnętrznych.
Niewłaściwe wykonanie obróbek blacharskich na styku ściany i dachu może spowodować niszczenie elementów szkieletu więźby dachowej i uszkodzenia elementów wewnętrznych. W celu zapobieżenia błędom należy:
- Wykonać podstawową obróbkę i kontrobróbkę – skompensuje to różnice ruchów termicznych pomiędzy tymi dwiema powierzchniami,
- Wykonać podstawową obróbkę jako ciągłą lub schodkową. Obróbkę podstawową należy wywinąć pod kątem 90° na ścianę. Zapewni to właściwy zakład i zapobiegnie przedostawaniu się opadów atmosferycznych.
- Kontrobróbkę należy wykonać w taki sposób aby wystawała 150mm w górę ściany, wpuścić w ścianę (fugę) na głębokość co najmniej 25mm i wyłożyć na obróbkę podstawową na co najmniej 100mm.
- Obróbkę i kontrobróbkę należy wykonać z tego samego materiału, by nie dochodziło do zjawiska elektrolizy.
Niewłaściwe wykonanie obróbek koszy powoduje przenikanie wody do wnętrza budynku.
Niewłaściwe wykonanie obróbek blacharskich koszy powoduje przenikanie wody, a co za tym idzie niszczenie elementów więźby dachowej oraz degradację wnętrz. Proponujemy aby kosze wykonać analogicznie jak na dachach krużganków. Kształtki ceramiczne należy zabezpieczyć blachą miedzianą i montować w taki sposób aby nie kotwić ich łącznikami mechanicznymi (wkręty, gwoździe) do blaszanych koszy.
Przenikanie wody może następować w miejscach nieszczelnych przejść przez połać kominów i wywiewek.
Woda może łatwo przedostawać się w miejscach gdzie przez połać dachową przechodzą kominy murowane oraz wywiewki instalacji kanalizacyjnej. Przyczyną są głównie nieprawidłowo wykonane obróbki. W celu zapobiegania tym błędom należy :
- usunąć nieczynne wywiewki kanalizacyjne,
- zabezpieczyćprzejścia czynnych wywiewek kanalizacyjnych przez połać dachu obróbkami umożliwiającymi wzajemne ruchy poszycia dachowego i rury wywiewnej, najlepiej zastosować w tym przypadku fabryczną obróbkę rur wywiewnych,
- na wszystkich przejściach kominów przez dach należy wykonać obróbki i kontrobróbki które skompensują wzajemne ruchy dwóch powierzchni
- obróbkę główną – ciągłą lub schodkową – zagiąć pod kątem 90° na ścianę.
- kontrobróbkę wywinąć na 150mm w górę ściany, wpuścić ją na min. 25mm w spoinę i wyłożyć na obróbkę główną na 100mm.
- obróbka główna i kontrobróbka powinny być wykonane z tego samego materiału aby nie wystąpiła korozja galwaniczna
- w przypadku kominów szerszych niż 75cm należy wykonać kozubek, zmieni to kierunek wody płynącej z połaci dachowej w kierunku komina, ale również zapobiegnie zatrzymywaniu się śniegu
Przecieki mogące pojawić się w miejscu historycznych wyłazów dachowych.
Należy poddać naprawie wyłazy dachowe, lub w przypadku braku możliwości naprawy wymienić je na nowe za zgodą konserwatora zabytków. Montaż wyłazów musi zapewniać szczelność połaci. Rama wyłazu powinna być wykonana z desek wystających min. 15-20cm ponad łacenie dachu. Obróbki wokół wyłazu wykonać z dużą precyzją stosując gotowe elementy do uszczelnienia.