Zanieczyszczenia na dachu
Jednym z głównych elementów czyszczących dach jest po prostu deszcz. Jednak nie jest on w stanie zebrać wszystkich zanieczyszczeń znajdujących się na połaciach dachowych. Elementy takie jak liście należy usunąć samodzielnie. Czynność tę wykonuje się co najmniej raz w roku. Liście zbiera się głównie z koszy dachowych i systemów rynnowych.
Wbrew pozorom kurz również jest niebezpieczny dla pokrycia dachowego. Sprawia on powiem, że wilgoć jest zatrzymana na dachu. To może natomiast dalej doprowadzić do korozji.
Czyszczenie dachu
Dachy brudne wyglądają nieestetycznie. Prawidłowe czyszczenie dachu powinno być wykonane miękką szczotką, tak aby nie zniszczyć powierzchni pokrycia dachowego. Stosowany środek spłukuje się wodą pod ciśnieniem. (uprawnienia architektoniczne – wybierz swój program)
W przypadku bardziej uporczywego zanieczyszczenia stosuje się detergenty przeznaczone do czyszczenia danego materiału. Dla plam trudnych do usunięcia można zastosować benzynę lakierniczą, którą nasącza się szmatkę i przeciera daną powierzchnię. Po kilku minutach od jej użycia dach należy dokładnie spłukać.
Warto jest również pamiętać o tym, że nieprawidłowe użycie środków czyszczących może spowodować zniszczenie materiału przekrycia dachowego. (jednolite akty prawne na uprawnienia budowlane)
Uszkodzenie pokrycia dachowego
W przypadku wystąpienia odprysku należy go pokryć specjalną farbą. Jeśli warstwa podkładu nie jest uszkodzona wystarczy pomalowanie jedną warstwą farby. W przypadku natomiast gdy doszło do uszkodzenia podkładu zaleca się położenie dwóch warstw farby. (uprawnienia architektoniczne)
Powszechnym uszkodzeniem dachu jest również rdzewienie brzegu okapów dachowych. Uszkodzenie to występuje głównie na dachach o małym stopniu nachylenia.W celu zapobiegania temu zjawisku należy pomalować krawędzie dachy specjalną farbą. Trwałość poszczególnych powłok malarskich jest różna, dlatego też powtórne malowanie należy przeprowadzić jeśli kontrola wizualna na to wskazuje. Trwałość powłok malarskich zależy między innymi od barwy, rodzaju farb, warunków w jakich jest ona użytkowana, stopnia nachylenia połaci dachowych itd. Najmniejsza trwałość obserwowana jest w przypadku dachu po stronie południowej jeśli ma on ciemna barwę. (egzamin ustny na uprawnienia budowlane)