Buddyjski rodzaj architektury na terenie Birmy
W przeszłości Birma była pod wpływem najazdów mongolskich oraz kolonizacji brytyjskiej. W związku z tym stworzyła ona własną nową kulturę. Birma zlokalizowana jest nad Morzem Andamańskim i Zatoką Bengalską, w Południowo – Wschodniej Azji. Na północy, zachodzie i wschodzie znajdują się obszary górskie. Przez Birmę główna rzeka, jaka przepływa to Irawadi. Połowa krajowej powierzchni to monsunowe lasy, w których znajdują się tekowe drzewa. Kraj ten jest obszarem często narażanym na trzęsienia ziemi. (uprawnienia budowlane segregator)
Birmańska architektura
Architektura w Birmie wiąże się z powstaniem w XI wieku na obszarze tym królestwa buddyjskiego Pagan. Do najstarszej buddyjskiej budowli zalicza się stupa. Pierwsze ze stup powstały w związku ze śmiercią Buddy. Jego szczątki podzielono na osiem części. Nad każdą z tych części usypano kopiec ziemny. W III wieku p.n.e kilka takich kopców rozgrzebano, a prochy jakie znaleziono rozdzielono do wznoszenia nowych stup. Stupy w Birmie nie posiadają przestrzeni wewnętrznej, jaka byłaby dostępna dla wiernych. Mogą przybierać one różne kształty. W Birmie występuje architektura, w której stupy przypominają kształtem dzwon. Są to pagody, gdzie w szczególnych miejscach ich powierzchnia pokryta została warstwą złota. Nakładało się ją warstwowo jako cienki rodzaj blachy. (uprawnienia budowlane 2022)
Otoczenie Pagody
Pagodę otacza ogrodzenie z kamieni, jakie nazywa się też wediką. Ma ona cztery bramy ozdobne, które nazywa się toranami. Skierowane są one na cztery różne strony świata. Zgodnie z kierunkiem przesuwania się słońca wzdłuż wediki odbywał się obchód rytualny wiernych. Element charakterystyczny dla pagody to kopuła dzwonowata, jaka spoczywa na podstawie sześciennej. Na kopule znajduje się iglica i parasol. W Południowo – Wschodniej Azji poza pagodami, które są grobowcami – relikwiarzami istnieją jeszcze modlitewne rodzaje świątyń, które poświęca się Buddzie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Murarska zaprawa
W budownictwie na terenie Birmy zaprawy murarskie zawierały nie tylko wapienne składniki, ale również komponenty klejących substancji, które pochodziły od roślin. Do takich składników zalicza się np. olej pochodzący z drzewa smokrzyn łojodajny. Inaczej drzewo to nazywa się drzewem łojowym. Z tego drzewa, a dokładniej z otoczki nasion, jaka jest tłusta produkowano chiński rodzaj łoju. Z niego w odległych czasach powstawał klej. Służył on buddystom do klejenia cienkich blaszek ze złota na ściany i posągi. (program egzaminu na uprawnienia)
W XV wieku Pagoda Szwedagon posiadała wielki dzwon wykonany z brązu o wadze 276 ton. W 1608 roku dzwon zrabowano. Rabunku dokonał pirat pochodzący z Portugalii Filipe de Brito, aby przetopić go na armaty. Podczas transportowania jego przed rzekę do miejscowości Syriam dzwon wraz ze statkiem zatonął. Dno rzeki jest w tym miejscu grząskie, dlatego pomimo podejmowania już wielokrotnie prób dzwonu do dzisiaj nie udało się wyciągnąć na powierzchnię. Stanowi on wrak, który z pewnością jeszcze niejednokrotnie będzie poddany próbie wyciągnięcia. (uprawnienia budowlane program)