fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Buddyjski rodzaj architektury na terenie Birmy

W przeszłości Birma była pod wpływem najazdów mongolskich oraz kolonizacji brytyjskiej. W związku z tym stworzyła ona własną nową kulturę. Birma zlokalizowana jest nad Morzem Andamańskim i Zatoką Bengalską, w Południowo – Wschodniej Azji. Na północy, zachodzie i wschodzie znajdują się obszary górskie. Przez Birmę główna rzeka, jaka przepływa to Irawadi. Połowa krajowej powierzchni to monsunowe lasy, w których znajdują się tekowe drzewa. Kraj ten jest obszarem często narażanym na trzęsienia ziemi.  (uprawnienia budowlane segregator)  

Buddyjski rodzaj architektury na terenie Birmy
Buddyjski rodzaj architektury na terenie Birmy

Birmańska architektura

Architektura w Birmie wiąże się z powstaniem w XI wieku na obszarze tym królestwa buddyjskiego Pagan. Do najstarszej buddyjskiej budowli zalicza się stupa. Pierwsze ze stup powstały w związku ze śmiercią Buddy. Jego szczątki podzielono na osiem części. Nad każdą z tych części usypano kopiec ziemny. W III wieku p.n.e kilka takich kopców rozgrzebano, a prochy jakie znaleziono rozdzielono do wznoszenia nowych stup.  Stupy w Birmie nie posiadają przestrzeni wewnętrznej, jaka byłaby dostępna dla wiernych. Mogą przybierać one różne kształty. W Birmie występuje architektura, w której stupy przypominają kształtem dzwon. Są to pagody, gdzie w szczególnych miejscach ich powierzchnia pokryta została warstwą złota. Nakładało się ją warstwowo jako cienki rodzaj blachy.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Otoczenie Pagody

Pagodę otacza ogrodzenie z kamieni, jakie nazywa się też wediką. Ma ona cztery bramy ozdobne, które nazywa się toranami. Skierowane są one na cztery różne strony świata. Zgodnie z kierunkiem przesuwania się słońca wzdłuż wediki odbywał się obchód rytualny wiernych. Element charakterystyczny dla pagody to kopuła dzwonowata, jaka spoczywa na podstawie sześciennej. Na kopule znajduje się iglica i parasol. W Południowo – Wschodniej Azji poza pagodami, które są grobowcami – relikwiarzami istnieją jeszcze modlitewne rodzaje świątyń, które poświęca się Buddzie.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Murarska zaprawa

W budownictwie na terenie Birmy zaprawy murarskie zawierały nie tylko wapienne składniki, ale również komponenty klejących substancji, które pochodziły od roślin. Do takich składników zalicza się np. olej pochodzący z drzewa smokrzyn łojodajny. Inaczej drzewo to nazywa się drzewem łojowym. Z tego drzewa, a dokładniej z otoczki nasion, jaka jest tłusta produkowano chiński rodzaj łoju. Z niego w odległych czasach powstawał klej. Służył on buddystom do klejenia cienkich blaszek ze złota na ściany i posągi.   (program egzaminu na uprawnienia)  

W XV wieku Pagoda Szwedagon posiadała wielki dzwon wykonany z brązu o wadze 276 ton. W 1608 roku dzwon zrabowano. Rabunku dokonał pirat pochodzący z Portugalii Filipe de Brito, aby przetopić go na armaty. Podczas transportowania jego przed rzekę do miejscowości Syriam dzwon wraz ze statkiem zatonął. Dno rzeki jest w tym miejscu grząskie, dlatego pomimo podejmowania już wielokrotnie prób dzwonu do dzisiaj nie udało się wyciągnąć na powierzchnię. Stanowi on wrak, który z pewnością jeszcze niejednokrotnie będzie poddany próbie wyciągnięcia. (uprawnienia budowlane program) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com