Czym jest zielona energia?
Zielona energia to nic innego jak prąd, który możemy pozyskać z samej natury. Mowa tu o źródłach, które są w pełni nieograniczone, darmowe i odnawialne. Choć jest to inwestycja wymagająca pewnego wkładu to jednak swoją jakością i działaniem znacznie przewyższa te, które tego nie wymagają. Źródła zielonej energii są znacznie lepszą alternatywą niż energetyka węglowa. Sprawdźmy, skąd i od czego pochodzi zielona energia. (uprawnienia budowlane segregator)
Prąd z natury
Energia konwencjonalna, czyli taka, która powstaje w wyniku spalania węgla bądź gazu jest coraz mniej opłacalna. Z roku na rok drożeje, co ma związek z samą sytuacją gospodarczą, finansową, ale także i ekologiczną. Zmieniają się jej ceny, zmniejsza się ilość surowców, a na rynku coraz częściej spotykamy się z ograniczeniami technologicznymi oraz infrastrukturalnymi. Rządy poszczególnych państw oraz związki narodów coraz częściej wprowadzają emisyjne opłaty, a same paliwa także nie mogą poszczycić się wysoką jakością. Nie dziwi zatem, że wśród szeregu tych problemów coraz lepiej doceniane są odnawialne źródła energii. Choć wciąż jest to dla nas pewna nowość, to jednak z czasem zyskuje ona wśród nas coraz większą aprobatę. Nie da się ukryć, że choć prąd z ich działania jest darmowy, to jednak mają swoje wady i zalety. Sprawdźmy, skąd da się czerpać zieloną energię. (uprawnienia budowlane 2022)
Energia słoneczna i wiatrowa
Energia słoneczna jest coraz częściej wykorzystywana do wytwarzania prądu. Bardzo modne stały się panele fotowoltaiczne, które w pełni nam to umożliwiły. Dzięki nim możliwe jest odbicie fotonów z promieni słonecznych oraz wytrącanie elektronów. Wszystko to trafia do odpowiednich akumulatorów albo do sieci elektrycznych, które przemieniają je w prąc zmienny, gotowy do pozyskiwania. Najwięcej energii ze Słońca możemy pobrać latem, albowiem wtedy najczęściej mamy do czynienia z największą ilością Słońca oraz w ciągu dnia. Najmniej efektowne z przyczyn oczywistych jest jej działanie w nocy oraz w zimie, kiedy mamy najmniej promieni słonecznych. Energia wiatrowa jest równie często wykorzystywana i wcale nie jest to żadną nowością. Na ten moment wykorzystuje się ją do zasilania turbin wiatrowych. Bardzo często są one zlokalizowane tam, gdzie ruchy powietrza są największe, a zatem na wzniesieniach, nabrzeżach czy na morzu. Śmigła, które się obracają napędzają turbinę, w konsekwencji wytwarzając prąd. Jego ilość jest zależna od warunków pogodowych, ale także i od mocy wiejącego wiatru. Z przeprowadzonych badań wynika, że energia wiatrowa jest opłacalna podczas około 100 dni w skali całego roku. (uprawnienia budowlane kontakt)
Hydroenergia i energia geotermalna
Wszyscy wiemy, jaka siła tkwi w płynącej wodzie. Niewątpliwie jest to nurt nie do zatrzymania. (uprawnienia budowlane program) Często właśnie i wodę wykorzystuje się do wytwarzania energii. W jaki sposób się to odbywa? Najczęściej turbiny wykorzystują wodę w miejscach jej silnego przepływu. Takimi miejscami są najczęściej przełomy rzek i wodospadów. Często także w celu jej pozyskania wykorzystywana jest siła przypływów wody i jej odpływów. Magazynuje się ją także w elektrowniach szczytowo – pompowych. Nie da się ukryć, że aby z wody pozyskać prąd, istnieje konieczność stworzenia takich warunków terenowych, by było to w jakikolwiek sposób wydajne. Takie rozwiązanie wymaga też także odpowiednich nakładów finansowych. Kolejną zieloną energią jest energia geotermalna. Jest ona pozyskiwania z ciepła, które jest zamknięte w jądrze Ziemi i powstające w wyniku rozkładu związków radioaktywnych pod skorupą ziemi. Miejscami ich najczęstszego pozyskiwania są gejzer oraz ciepłe wody gruntowe. Jako metody jej pozyskiwania wyróżnia się metody przemysłowe, dzięki którym możliwe jest pobieranie energii w sposób szczególnie regularny. Jest to jednak najmniej czysta energia, ponieważ przy jej wytwarzaniu jest możliwe w dość dużej skali zanieczyszczenie środowiska. (program egzaminu na uprawnienia)