fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Przystosowanie instalacji elektrycznych dla osób z niepełnosprawnością jest bardzo ważnym elementem, jaki należy uwzględnić w projekcie. Bardzo ważną kwestią jest sposób oświetlenia twarzy drugiej osoby podczas rozmowy. Jeżeli w recepcji światło będzie ustawione za plecami pracownika, albo będzie się ona znajdować tyłem w stosunku do okna, to odczytywanie informacji z ruchu warg będzie trudne. (uprawnienia budowlane 2022) Światło musi być rozproszone, i nie może bezpośrednio oświetlać twarzy, ponieważ wtedy będą padać cienie. Z punktu widzenia adaptacji oka do ciemnej i jasnej barwy należy pamiętać, że oświetlenie zastosowane w różnych pomieszczeniach nie może mieć dużych różnic w natężeniu. Są to np. przejścia z mieszkania na korytarz itp.

Przystosowanie instalacji elektrycznych dla osób z niepełnosprawnością
Przystosowanie instalacji elektrycznych dla osób z niepełnosprawnością

Domofon w budynkach

Domofon w budynkach są najczęściej stosowanymi urządzeniami w mieszkalnym budownictwie. Często można spotkać także wideodomofony. W mieszkaniu domofon montuje się najlepiej przy drzwiach wyjściowych, po stronie, gdzie znajduje się zamek. Jego przyciski powinny być duże, aby osoby z ograniczeniami ruchowymi  innymi rodzajami niepełnosprawności mogły się nim posługiwać. Wysokość klawiatury powinna mieć około 85 do 105 cm. Dotyczy to jej środka. uprawnienia budowlane kontakt) Ekran natomiast powinien znajdować się maksymalnie na poziomie 120 cm. Urządzenie powinno posiadać klawisze, które są wypukłe oraz wypukłe cyfry. W ten sposób ułatwią one obsługę wszystkim użytkownikom, bez względu na niepełnosprawność.

Automatycznie otwierane drzwi

Zastosowanie automatycznego otwierania drzwi to kolejny rodzaj udogodnienia dla osób, które nie mogły by otworzyć je samodzielnie. Podczas ich montażu należy zapewnić odpowiednie odległości, oraz dostosować je do różnych wzrostów osób, które będę z nich korzystać. Powinny posiadać także sygnalizację dźwiękową oraz opóźnienie w zamykaniu się. Poprawne ustawienie czujników ruchu, wzrostu, czy sygnalizacji dźwiękowej sprawi, że osoby z niepełnosprawnością z pewnością poradzą sobie z korzystaniem z nich. Będzie to dla nich kolejne ułatwienie w poruszaniu się po takim budynku. (uprawnienia budowlane program)

Oświetlenie

W częściach wspólnych na terenie budynku należy stosować oświetlenie o charakterze automatycznym. Dotyczy to m.in. klatek schodowych, garaży. Automatyczne oświetlenie musi uwzględniać ruch w obu kierunkach, czyli dla osób wchodzących i wychodzących. Nie dopuszcza się przechodzenia przez osoby korzystające z budynku przez nieoświetlony obszar, aby zlokalizować włącznik, albo też znaleźć się przy czujniku, który spowoduje włączenie światła. Taki rodzaj sterowania oświetleniem powinno stosować się również w przypadku przedpokoi w mieszkaniach.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

W toaletach o charakterze ogólnodostępnym stosuje się czujniki obecności bądź czujniki ruchu. Jeżeli stosuje się tu łączniki oświetleniowe, należy pamiętać, że umieszcza się je w środku pomieszczeń, aby nie dopuścić do przypadkowego wyłączenia się światła podczas korzystania z toalety. Stosując oświetlenie w miejscach, gdzie można skorzystać z prysznica albo z wanny bierze się pod uwagę nomy dotyczące lokalizacji osprzętu. Muszą być one odpowiednio chronione w danej strefie.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com