Czym jest karbonatyzacja betonu?
Wszyscy wiemy, jak trudnym zadaniem jest przygotowanie odpowiedniej wylewki betonowej. Często zrobienie jej bez przeszkód jest już bardzo dużym sukcesem. Wielu jednak zapomina, że aby w pełni spełniała ona swoje zadanie powinna być pielęgnowana i chroniona. Nie da się ukryć, że beton nie jest niezniszczalny, więc również podlega korodowaniu. Procesem, który może uchronić beton przed niszczeniem jest jego karbonatyzacja. Na czym polega i jak chroni beton? Sprawdzamy. (uprawnienia budowlane segregator)
Czym jest?
Karbonatyzacja cementu jest jego procesem ochronnym, który polega na reakcji chemicznej dwutlenku węgla wraz z wodorotlenkiem wapnia. Jak wszyscy wiemy, dwutlenek węgla jest stałym składnikiem powietrza, a wodorotlenek węgla wchodzi w skład cementu. Karbonatyzacja ma za zadanie spowodować powstanie wody, przy jednoczesnym powstaniu węglanu wapnia. Węglan wapnia ma za zadanie obniżyć czynnik pH betonu. Świeżo położony beton najczęściej wykazuje odczyn pH na poziomie 12,6. Jeżeli przeprowadzimy proces karbonatyzacji, wówczas osiągnie poziom około 8,3. Na to, jaki finalnie odczyn pH osiągnie beton, wpływa wiele czynników. Głównymi są takie jak stężenie dwutlenku węgla w powietrzu, porowatość betonu oraz ilość wody w stosunku do ilości cementu. Należy więc szczególnie podkreślić, że karbonatyzacja nie sprawdzi się w przypadku zewnętrznych wylewek, ponieważ jest to powierzchnia narażona na wiele innych czynników, m.in. kwaśnych deszczy, z którymi sobie nie poradzi. (uprawnienia budowlane 2022)
Karbonatyzacja cementu a niszczenie betonu
Jeżeli chodzi o niekorzystne skutki działania karbonatyzacji betonu, to przede wszystkim należy wymienić następujące po niej zjawisko korozji żelbetu. Tutaj mamy do czynienia z niszczącą działalnością wody, która jest głównym czynnikiem powodującym korozję stali w betonie. W betonie powstają także inne czynniki, które niszczą go, a powstają w wyniku hydratacji. Należy więc podkreślić, że korozja stali z pewnością będzie występować, jeżeli będzie funkcjonować w obszarze zanieczyszczonego powietrza. Właśnie wtedy dwutlenek węgla będzie znacznie bardziej oddziaływał na węgiel. Jeżeli jednak zadbamy o odpowiednią otulinę zbrojenia – z pewnością będziemy mogli zapobiec korozji stali. Proces karbonatyzacji idealnie wpisuje się w zjawisko korozji węglanowej. Można je tak nazywać, ponieważ jest to jeden z procesów korozyjnych betonu. Wśród innych procesów można wymienić także korozję chlorkową, która powoduje znacznie szybsze przenikanie jonów chlorkowych do betonu. One także mają wpływ na zmianę pH betonu, znacznie je obniżając. (uprawnienia budowlane kontakt)
Korozja węglanowa
Jak można prawidłowo zapobiec korozji węglanowej? (program egzaminu na uprawnienia) Przede wszystkim ważne jest projektowanie samego betonu. Powinno się ono odbyć zgodnie z normami PN-EN 206:2014 dla klas karbonatyzacji XC1 do XC4. Wówczas możemy być pewni, że do korozji węglanowej nie dojdzie. Kluczowym aspektem, co z pewnością nikogo nie zdziwi jest odpowiednia pielęgnacja betonu. To czynność konieczna, zwłaszcza, gdy trwa jego wiązanie, ponieważ nie chcemy przecież, by beton popękał. W tym celu stosuje się już wcześniej wspomniane odpowiednie zbrojenie, w którym kluczowa jest grubość otuliny. Alternatywnym rozwiązaniem będzie odpowiedni dobór budowlanej chemii. Ma ona za zadanie zabezpieczyć beton przed niszczącym go dwutlenkiem węgla. Dzięki odpowiednim jej odpowiednim właściwościom będziemy mogli zapobiec przedostawaniu się jonów kwasotwórczych. (uprawnienia budowlane program)