fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Pojawianie się błędów i wad na etapie realizacji budowy

Do częstych błędów pojawiających się w obszarze związanym z projektowaniem budynku należą m.in. pomijanie przez projektowe biura otworowania pod instalacje czy też kolidowanie mechanicznych instalacji i sanitarnych z elektrycznymi instalacjami. Kolidowanie jest spowodowane brakiem międzybranżowej koordynacji. Obecnie warto inwestować w technologie o nowoczesnym charakterze. Z pewnością pomogą one uniknąć kolidowania danych elementów. Taką nowoczesną technologią może być oprogramowanie BIM.  (uprawnienia budowlane program) 

Pojawianie się błędów i wad na etapie realizacji budowy
Pojawianie się błędów i wad na etapie realizacji budowy

Błędy na etapie związanym z realizacją inwestycji

Najlepszą dla inwestora sytuacją jest to, gdy projekt nie wykazuje żadnych wad oraz błędów. Rzeczywistość jednak nie jest aż tak idealna. Dlatego też przed przystąpieniem do realizacji inwestycji należy dokładnie zweryfikować projektowe dokumenty. Pozwoli to wyeliminować nieścisłości, zanim zostały by one przeniesione na plac budowy. Ważną kwestią w tym miejscu jest to, czy do realizacji zatrudnimy generalnego wykonawcę, czy może prace będą realizowane w tzw. systemie construction management. System ten polega na podziale zakresu prac i odsprzedaje się tu pracę mniejszym podmiotom. Ten sposób jest z pewnością tańszy, ale wiąże się z większym ryzykiem odnośnie pojawiania się usterek. Nie ma w tym wypadku generalnego wykonawcy co powoduje, że ciężej jest zapanować nad danymi podmiotami i skoordynować ich prace.  (uprawnienia budowlane kontakt)  

Prace ziemne

Rozpoczynając prace budowlane warto zacząć od zewnętrznych sieci. Kiedy mamy do czynienia z kubaturowym obiektem ważne jest stykanie się prac ziemnych z pracami konstrukcyjnymi. Podłoże pod konstrukcje musi zostać odpowiednio przygotowane. Niedopilnowany, lub co gorsza pominięty międzybranżowy styk spowoduje, że w przyszłości skutki tego mogą być naprawdę poważne, a wręcz katastrofalne. Ważne jest tu, kto odpowiada za niwelację dna wykopu, wymienienie gruntu czy jego zagęszczenie. Niekiedy rozwiązania nie są optymalne do danych obszarów. Częste błędy, jakie się tu pojawiają to przede wszystkim nieodpowiednie zagęszczenie gruntu oraz zła jakość zastosowanego nasypowego gruntu. To sprawia, że bardzo ważną kwestią przed wykonaniem tych prac jest przeprowadzanie gruntowych badań oraz dokonywanie ich częstych kontroli. (uprawnienia budowlane 2022) 

Etap związany z realizacją konstrukcji budynku

Etap związany z realizacją konstrukcji budynku wprowadza na plac budowy pewną cykliczność, polegającą na odbiorach związanych z konstrukcyjnym zbrojeniem. (uprawnienia budowlane) Przed rozpoczęciem tego etapu ważną kwestią jest dobranie odpowiedniego szalunkowego systemu, który będzie dostosowany do monolitycznej konstrukcji. Błędy pojawiające się w tym etapie wiążą się głównie z niewłaściwym czasem przyjętym do rozszalowania elementów. Z tego względu też na każdym etapie trzeba dokonać weryfikacji układu oraz ilości zbrojenia, jakie jest układane. Zastosowanie deskowań o złej jakości również wpływa na uszkodzenia monolitycznych elementów. To wszystko sprawia, że podczas dokonywania projektu można zaprojektować zamiast monolitycznych elementów, elementy prefabrykowane. Jest to coraz częściej praktykowane w branży budowlanej. (uprawnienia budowlane segregator )  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com