fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Czy ściany naprawdę oddychają?

Oddychanie ścian

Często mówi się, że pewne zabiegi, które są stosowane w związku ze ścianami mają na celu ich oddech. Dzisiaj skupimy się na tym, czy jest to jedynie marketingowe hasło reklamowe, czy być może w tym sformułowaniu jest choć część prawdy? Sprawdźmy.(uprawnienia budowlane kontakt)

Czy ściany naprawdę oddychają?
Czy ściany naprawdę oddychają?

Mało w tym prawdy

Profesor Jerzy Pogorzelski, który jest specjalistą w dziedzinie fizyki postanowił zbadać to stwierdzenie. Jergo badania udowodniły, że niestety – oddychanie ścian nie ma wiele wspólnego z prawdą. Jego badania oparto na tym, że procentowy udział strumienia pary wodnej, który jest usuwany z wnętrza naszego domu poprzez ściany wynosi jedynie 3% albo mniej. Więc nie jest to prawdą, że ściany w jakikolwiek sposób mają tendencję do samooczyszczania się. Nie oddychają ściany, a system wentylacyjny, który jest w naszym domu zamontowany. (uprawnienia budowlane program)

Ściany jednowarstwowe

Jeśli mowa o ścianie jednowarstwowej, ma ona uwalnianie przepływu strumienia pary wodnej na poziomie 3%, a więc charakteryzuje się ona tym, że ma dużą otwartość dyfuzyjną. Mowa w tym przypadku o bloczkach i pustakach, które to zapewniają, ponieważ przepuszczają parę wodną. (akty prawne uprawnienia budowlane) Ściana, która nie będzie w pewien sposób zablokowana przez okładzinę albo farbę będzie swobodnie oddychać, a więc będzie uwalniać z siebie wilgoć.

Ściany z ociepleniem

Jeżeli mowa o ścianach z ociepleniem są one przede wszystkim dyfuzyjnie zamknięte właśnie przez styropian. Nie mają możliwości pozbywania się wilgoci. Natomiast jeśli do ocieplenia użyta zostanie wełna, wówczas będzie możliwe wyprowadzanie z niej wilgoci. Oczywiście wszystko pozostaje w kwestii odpowiedniego wyboru związanego z prawidłowym ociepleniem, na który składają się elementy takie jak: klej czy tych. Nie można dopuścić w przypadku stosowania wełny do ocieplenia do tego, by wilgoć wykraplała się pod tynkiem. Już na początkowym etapie ściana będzie więc zawilgocona, co z pewnością nie przyniesie wymiernych korzyści dla naszego zdrowa. Czy więc duże znaczenie dla budynku ma zastosowanie do ocieplenia ściany styropianu czy też wełny? Niekoniecznie, ponieważ nie ma to większego znaczenia. Ma to udział około 3%, więc naprawdę nie ma to szczególnego znaczenia. Powinniśmy o tym pamiętać i zbytnio nie skupiać się na wyborze materiału, ponieważ oddychanie ścian jeżeli w ogóle – jest ważniejsze w oparciu o zastosowanie do nich odpowiedniego materiału niż tego, jakie ocieplenie wybierzemy. Niestety stwierdzenie, że ściany mogą oddychać służą nadal jako marketingowy chwyt, który chętnie wykorzystują firmy w produkcji i opisie swoich produktów. Warto o tym pamiętać i mieć wiedzę na ten temat, oczywiście popartą odpowiednimi wynikami badań. Raz na zawsze powtórzmy – nie ma możliwości by ściany oddychały. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com