fbpx
Przejdź do treści
uprawnienia budowlane na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane na telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane on-line_cennik_2
On-line
uprawnienia budowlane egzamin ustny na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane egzamin ustny telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane egzamin ustny on-line_cennik
On-line
uprawnienia budowlane akty prawne na komputer_cennik
Na komputer
uprawnienia budowlane akty prawne telefon_cennik
Android
uprawnienia budowlane akty prawne on-line_cennik
On-line
o egzaminie
O egzaminie
egzamin pisemny
Egzamin pisemny
egzamin ustny
Egzamin ustny
praktyka
Praktyka
Szczegółowy program Egzaminu
kontakt
Kontakt
o nas
O Nas
opinie
Opinie

Oddychanie ścian

„Oddychanie ścian” to bardzo popularne hasło marketingowe wśród producentów elementów murowych, a także termoizolacji. Ile jest w nim prawdy? Sprawdźmy!(uprawnienia budowlane kontakt)

Czy ściany naprawdę oddychają?

Czy ściany naprawdę oddychają?

Mało w tym prawdy

Jak udowodnił specjalista w dziedzinie fizyki budowli oraz autorytet w branży budownictwa – profesor Jerzy Pogorzelski – prawdy w tym stwierdzeniu jest niewiele. Wykazał on przede wszystkim, że z całego strumienia pary wodnej usuwanej z wnętrza domu przez ściany zewnętrzne przedostaje się zaledwie do 3%. A często nawet mniej. To takie „oddychanie przez zatkany nos”, możemy to tak nazwać. Wymiana powietrza w budynku oraz związane z nią usuwanie wilgoci odbywa się głównie poprzez sprawny system wentylacyjny, a nie przez ściany. (uprawnienia budowlane program)

Ściany jednowarstwowe

Wszystkie dostępne na rynku bloczki oraz pustaki w mniejszym lub większym stopniu są otwarte dyfuzyjnie, czyli mówiąc prościej – przepuszczają parę wodną. (akty prawne uprawnienia budowlane)Do tynkowania powierzchni muru także nadają się wyłącznie tynki o wysokim stopniu dyfuzyjności, więc nie ma żadnych obaw, że powietrze zostanie tam przyblokowane (nieprzepuszczalne dla pary wodnej cienkowartwowe tynki akrylowe używane są jedynie w systemach ociepleń). Jeśli nie zablokujemy przepływu strumienia pary od środka (szczelną okładziną lub farbą) to ściana jednowarstwowa pozwoli na uwolnienie tych 3% wilgoci – będzie subtelnie „oddychać”.

Ściany z ociepleniem

Stosując więc styropian zamykamy przegrodę dyfuzyjnie, natomiast stosując wełnę – niestety nie. Ale… Tylko pod warunkiem, że dobrze dobierzemy cały system ocieplenia, tj. klej, tynk i ewentualnie farbę zewnętrzną. Żadna z warstw zewnętrznych, znajdujących się na wełnie, nie powinna mieć większego od niej oporu dyfuzyjnego. To przyniosłoby bardzo przykry skutek w postaci zawilgocenia wełny (co znacznie pogarsza jej izolacyjność) i wykraplania wilgoci pod tynkiem. Źle ocieplona ściana nie tylko nie będzie „oddychała”, ale dodatkowo zagrozi zdrowiu mieszkańców. Trzeba o tym szczególnie pamiętać. W przypadku styropianu nie ma to żadnego znaczenia, jakiego systemu użyjemy do wykończenia ściany. Jakie to ma więc znaczenie w praktyce? Przede wszystkim należy – przestać fiksować się na punkcie wyboru materiału murowego lub izolacji cieplnej ścian pod kątem paroprzepuszczalności. To naprawdę nie ma większego znaczenia, czy zablokujemy te 3% pary wodnej, czy też pozwolimy jej migrować na zewnątrz. Należy więc uznać jednogłośnie, że stwierdzenie oparte na tym, że ściany oddychają jest nieprawdziwe. Jednak przyjęło się to powszechnie i do tej pory jest stosowane jako chwyt marketingowy bądź po prostu przydatna z punktu marketingu nazwa dla niektórych produktów rynkowych. Dlatego bądźmy po prostu realistami i nie dajmy się „złapać” na tego typu slogany. Zachowajmy we wszystkim zdrowy rozsądek i radźmy się specjalistów, którzy mają ogromną wiedzę w tym zakresie.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

 

Podziel się:

Ocena artykułu:

0
0

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.