fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Coraz mniejsze domy

Coraz mniejsze domy

Badania dowodzą, że domy, które obecnie budują Polacy są coraz mniejsze. Jako czynnik determinujący taki stan rzeczy wskazuje się rosnące ceny związane w ogólności z budowlaną branżą. Budowa jest nie tylko droga sama w sobie, ale także koszty materiałów budowlanych są coraz wyższe. Sprawdźmy, jak dokładnie przedstawiają się statystyki dotyczące budowy mniejszych domów w zależności od kosztów. (uprawnienia budowlane 2022) 

Coraz mniejsze domy

Mniejszy metraż

Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane, z których wynika, że Polacy w zakresie budowy domów decydują się na znacznie mniejszy metraż niż dotychczas. Mowa o roku 2015, w którym średnia powierzchnia użytkowa nowopowstałych domów jednorodzinnych wynosiła 146,4 m2. Jednak już w 1026 roku ta wartość drastycznie spadła i wynosiła około 145,8 m2. Nie był to jednak najbardziej drastyczny spadek ze wszystkich. Jeszcze większy zanotowano w latach 2017 – 2019. W 2017 roku powierzchnia użytkowa nowopowstałych domów jednorodzinnych wynosiła około 145,1 m2. W 2018 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem około 0,6%, natomiast już w 2019 roku średnia powierzchnia użytkowa wynosiła 143,3. Na podstawie tych badań należy stwierdzić, że nastąpiła reakcja na wzrastające ceny względem nowo powstających domów. Okazuje się, że podrożał i to znacząco koszt budowy domu. Wzrost ten wyniósł 20%. Nie da się ukryć, że nie jest to różnica na poziomie kilku procent, by się tym martwić, a wręcz przeciwnie.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Wielkość domów jednorodzinnych w miastach

Średnia powierzchnia nowych domów jednorodzinnych z pewnością ma związek także z lokalizacją, w jakiej będą się one znajdowały. Choć nie zostało to potwierdzone badaniami, to jednak jest to możliwe do samodzielnego obliczenia. Jeżeli chodzi o budynki w naszej stolicy to są one największe w całej Polsce, a ich średnia powierzchnia użytkowa w 2019 roku wyniosła 194,1 m2. To pozwala stwierdzić, że istnieje duża zależność pomiędzy cenami gruntów, a kosztami budowy. Innym miastem dużych domów jest Olsztyn, gdzie powierzchnia użytkowa wynosiła około 188,2 m2. Podobnie jest w Łodzi, gdzie średnia powierzchnia wyniosła 180,4 m2.  (uprawnienia budowlane program) 

Zwarta bryła i dwuspadowy dach

Nie da się ukryć, że bryła i kształt domu ma duże znaczenie w przypadku jego budowy.  (uprawnienia budowlane segregator egzamin)  Także sama budowa dachu jest czynnikiem determinującym. W 2019 roku około 70% domów, które zostały oddane do użytku posiadało dwuspadowy dach. Świadczy to o tym, że znacznie częściej decydowano się na domu ze zwartym dachem. Drugie miejsce w tym rankingu zajmują dachy wielospadowe, których ilość wyniosła około 14%. Jako 16% określono domy z dachami kopertowymi, płaskimi lub jednospadowymi. Co warte podkreślenia, te domy, które zawierają balkony czy tarasy będą znacznie droższe. Jeżeli więc chcemy obniżyć koszty budowy to powinniśmy z nich zrezygnować. Inną kwestią jest także wybór blachodachówki, która także ma na to wpływ. Coraz częściej wybiera się te nowoczesne, ponieważ są znacznie tańsze i nie trzeba inwestować w masywne fundamenty.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com