Coraz mniejsze domy
Badania dowodzą, że domy, które obecnie budują Polacy są coraz mniejsze. Jako czynnik determinujący taki stan rzeczy wskazuje się rosnące ceny związane w ogólności z budowlaną branżą. Budowa jest nie tylko droga sama w sobie, ale także koszty materiałów budowlanych są coraz wyższe. Sprawdźmy, jak dokładnie przedstawiają się statystyki dotyczące budowy mniejszych domów w zależności od kosztów. (uprawnienia budowlane 2022)
Mniejszy metraż
Główny Urząd Statystyczny udostępnił dane, z których wynika, że Polacy w zakresie budowy domów decydują się na znacznie mniejszy metraż niż dotychczas. Mowa o roku 2015, w którym średnia powierzchnia użytkowa nowopowstałych domów jednorodzinnych wynosiła 146,4 m2. Jednak już w 1026 roku ta wartość drastycznie spadła i wynosiła około 145,8 m2. Nie był to jednak najbardziej drastyczny spadek ze wszystkich. Jeszcze większy zanotowano w latach 2017 – 2019. W 2017 roku powierzchnia użytkowa nowopowstałych domów jednorodzinnych wynosiła około 145,1 m2. W 2018 roku mieliśmy do czynienia ze spadkiem około 0,6%, natomiast już w 2019 roku średnia powierzchnia użytkowa wynosiła 143,3. Na podstawie tych badań należy stwierdzić, że nastąpiła reakcja na wzrastające ceny względem nowo powstających domów. Okazuje się, że podrożał i to znacząco koszt budowy domu. Wzrost ten wyniósł 20%. Nie da się ukryć, że nie jest to różnica na poziomie kilku procent, by się tym martwić, a wręcz przeciwnie. (uprawnienia budowlane kontakt)
Wielkość domów jednorodzinnych w miastach
Średnia powierzchnia nowych domów jednorodzinnych z pewnością ma związek także z lokalizacją, w jakiej będą się one znajdowały. Choć nie zostało to potwierdzone badaniami, to jednak jest to możliwe do samodzielnego obliczenia. Jeżeli chodzi o budynki w naszej stolicy to są one największe w całej Polsce, a ich średnia powierzchnia użytkowa w 2019 roku wyniosła 194,1 m2. To pozwala stwierdzić, że istnieje duża zależność pomiędzy cenami gruntów, a kosztami budowy. Innym miastem dużych domów jest Olsztyn, gdzie powierzchnia użytkowa wynosiła około 188,2 m2. Podobnie jest w Łodzi, gdzie średnia powierzchnia wyniosła 180,4 m2. (uprawnienia budowlane program)
Zwarta bryła i dwuspadowy dach
Nie da się ukryć, że bryła i kształt domu ma duże znaczenie w przypadku jego budowy. (uprawnienia budowlane segregator egzamin) Także sama budowa dachu jest czynnikiem determinującym. W 2019 roku około 70% domów, które zostały oddane do użytku posiadało dwuspadowy dach. Świadczy to o tym, że znacznie częściej decydowano się na domu ze zwartym dachem. Drugie miejsce w tym rankingu zajmują dachy wielospadowe, których ilość wyniosła około 14%. Jako 16% określono domy z dachami kopertowymi, płaskimi lub jednospadowymi. Co warte podkreślenia, te domy, które zawierają balkony czy tarasy będą znacznie droższe. Jeżeli więc chcemy obniżyć koszty budowy to powinniśmy z nich zrezygnować. Inną kwestią jest także wybór blachodachówki, która także ma na to wpływ. Coraz częściej wybiera się te nowoczesne, ponieważ są znacznie tańsze i nie trzeba inwestować w masywne fundamenty. (program egzaminu na uprawnienia)