fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co wpływa na odchylenia podczas produkcji prefabrykatów?

Na odchylenia podczas produkcji prefabrykatów wpływa materiał, jaki został wykorzystany w celu wykonania form. Do konstrukcji form najlepszy materiał to żeliwo, beton oraz stal. W przypadku wykonywania form rozbieralnych, najlepszym materiałem będzie stal. Drewniane formy wykazują najmniejszą dokładność podczas ich wykonywania, ponieważ szybko zużywają się i mają duży poziom odkształcalności. Często usztywnia się je stalowymi kształtownikami oraz blachami. Można przeprowadzić także przeciwwilgociową impregnację. Duży wpływ wywierający odchyłki w prefabrykatach ma nadmierne użytkowanie form bez systematycznego ich konserwowania. Wpływ ma także brak przeprowadzania remontów od razu po stwierdzeniu, że powstała pewna usterka bądź nie działa ona poprawnie (nauka do uprawnień budowlanych).

odchylenia podczas produkcji prefabrykatów
odchylenia podczas produkcji prefabrykatów

Błędy ujawniające się w powierzchniach oraz w kształtach danych elementów

Ważnymi odchyleniami w wymiarach danego elementu są błędy podczas wykonania powierzchni oraz błędy dotyczące kształtu. Jednak tego rodzaju błędy traktuje się w normach jako pobieżne, i często w związku z tym pomija się je. Błędami związanymi z kształtem są nieprostopadłość oraz nierównoległość krawędzi danej płaszczyzny oraz ich zwichrowanie (testy 2021 uprawnienia). Błędy związane z wykonaniem powierzchni to falistość danej powierzchni, chropowatość, bądź też występowanie falistości i chropowatości jednocześnie. W związku z obowiązującą Polską normą błędy dotyczące zarówno powierzchni, jak i kształtu muszą mieścić się w granicach tolerancji.

Wpływ wibrowania na elementy we formie

Podczas wibrowania forma może odkształcać się, jeżeli podczas projektowania form nie uwzględniono wpływu tego czynnika (programy do uprawnień budowlanych). W taki wypadku formy wykazują małą sztywność, a złącza są wrażliwe na pracę wibratorów. Negatywny duży wpływ na powstanie błędu w kształcie elementu, przede wszystkim w wielkowymiarowych rodzajach ma nieodpowiednie ich składowanie zaraz po rozformowaniu. Powstawanie teologicznych i plastycznych odkształceń w związku z niską początkową wytrzymałością powstaje na wskutek źle rozmieszczonych podkładek oraz ich różnic w wysokościach. Odkształcenia powstają w związku z wpływem własnego ciężaru. Taki rodzaj deformacji często przekracza tolerancje, jakie są dopuszczalne.

Jaki wpływ ma zastosowana produkcyjna technologia?

Zastosowana produkcyjna technologia ma duży wpływ na dokładność oraz na jakość produkowanych elementów. Ważnym czynnikiem jest tu stosowanie wysokich temperatur przy termicznej obróbce, kierunek, w jakim następuje w formie betonowanie oraz jak zagęszcza się beton w mechaniczny sposób. Projektując formy trzeba wziąć pod uwagę, wysokie temperatury przy termicznej obróbce i jej wpływ na zwiększenie wymiarów liniowych formy. Jeżeli elementy produkuje się na stendach i brakuje tu powiązania z podłożem boków formy, grubość elementu znacznie zwiększa się, osiągając nawet 40 mm. Produkując elementy w bateryjnych formach elementy osiągają wartość do 35 mm. (uprawnienia budowlane – egzamin). Takie odchylenia usuwa się poprzez przymocowanie boków do podłoża w pierwszym przypadku, a w drugim poprzez kontrolowanie wypełniania oraz zagęszczania się w formie betonu.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com