fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Co jest lepsze – wełna czy styropian?

Obecnie inwestorzy często zmagają się z problemem, jaki materiał będzie najbardziej właściwy. który z nich będzie wyróżniał się na tle innych przydatnością? Jeżeli już wybór zostanie podjęty, należy zwrócić także uwagę, czy dany materiał pochodzi bezpośrednio od producenta (egzamin na uprawnienia budowlane).

wełna czy styropian
wełna czy styropian

Procesy technologiczne styropianu i wełny mineralnej

Mówią o styropianie pochodzenie jest bardzo ważne (uprawnienia budowlane – egzamin). Jego ogólny technologiczny proces nie jest wymagający. To oznacza, że materiał produkowany może być masowo, a jakość materiału nie jest sprawdzana. W taki sposób uzyskuje się niską jakość materiałów, które nie będą spełniać po wykorzystaniu swoich zadań. Przy wełnie mineralnej technologiczny proces jest sprawdzany, dlatego też mamy pewność, że będą to dobrze wydane pieniądze. Odpowiedni rodzaj grubej wełny mineralnej sprawi, że będzie ona mieć dobre termiczne właściwości. Styropian sprawdzi się dobrze w budynku, gdzie nie można pozwolić sobie na duże obciążenia ścian.

Niski współczynnik styropianu związany z przepuszczalnością

Styropian podobnie jak w formie tradycyjnej łatwo poddaje się procesom obróbki (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Jest to bardzo ważne w sytuacji, gdy w odpowiedni sposób należy przyciąć płytę. Jednak płyty nie stanowią w żaden sposób ochrony przeciwogniowej. W związku z tym materiał ten ma bardzo mały współczynnik dotyczący przepuszczalności wodnej pary.

Zalety i wady styropianu oraz wełny mineralnej

Wełna mineralna jest ciężka, dlatego też bardziej obciąża ściany, niż miałoby to miejsce w przypadku zastosowania styropianu. Styropian jest natomiast dużo tańszy. Jeżeli nie mamy potrzeby zastosowania mineralnej wełny, zdecydujmy się na styropian. Jednak niektóre elementy przy ścianach podczas ocieplenia będą wymagać dodatkowych łączników. W innym wypadku materiał nie będzie poprawnie trzymać się ściany. Takie elementy nie są drogie, a za ich pomocą styropian będzie spełniać w odpowiedni sposób swoje zadania. Niektórzy nie wykorzystują tradycyjnych styropianów, lecz od razu kupują styropianowe płyty (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

To styropian czy wełna?

Wełna jest materiałem, o dużej nasiąkliwości. Styropian natomiast mniej nasiąka i szybciej wysycha. Wełna cechuje się dużą sprężystością a styropian małą, dlatego łatwo doprowadzić na jego powierzchni do trwałych odkształceń. Wełna mineralna idealnie nada się do stalowych i drewnianych konstrukcji. Doskonale wypełni wewnętrzne szkieletowe ściany. Zapewni termiczną i akustyczną izolację. Styropian dobrze jest zastosować przy ocieplaniu podłóg, piwnic, fundamentowych ścian. Oba z tym materiałów wykazują się dobrą izolacyjnością, dlatego zanim podejmiemy decyzje co wybrać, należy dokładnie przeanalizować ich właściwości pod kątem tego, co chcemy otrzymać.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com