Ciepły parapet pod oknem
Często podczas zakupu okien i parapetów klienci zastanawiają się, co kryje się pod stwierdzeniem „ciepły parapet”. W murze otwór przeznaczony na okno jest nieco większy, żeby można było w prosty sposób je zamontować. Montażowy luz jest największy u dołu okna po to, by docelowo znalazły się tam wewnętrzny oraz zewnętrzny parapet. Warto zastanowić się, jak przeprowadzić ich montaż, aby nie wiał w tych miejscach chłód, czyli nie doszło do powstania termicznych mostków. Ciepły montaż staje się obecnie standardem. Inwestorzy coraz chętniej zamawiają osadzenie okien z zastosowaniem uszczelniających taśm pomiędzy stykiem okien i muru. Taśmy te uszczelniają jedynie miejsca znajdujące się nad oknem oraz po jego bokach. Największa z przestrzeni, jaka musi zostać uszczelniona jest ta, która znajduje się pod oknem.
Ciepły parapet
Chcąc uniknąć powstawania termicznych mostków pod oknem należy zamontować w tym miejscu ciepły rodzaj parapetu. Jest to element, który tworzy się z twardego styropianu o typie EPS, albo tez z ekstrudowanego polistyrenu XPS. Na kształtkę materiał musi cechować się wytrzymałością na ściskanie, aby nie ugiął się on w związku z ciężarem okna. Takie okno może ważyć przeszło 100 kg. Nawet najmniejsze ugięcie może sprawić, że utracona zostanie szczelność w połączeniu okna z murem poprzez kształtki. W konsekwencji okno może wypaczeć się. Podokienny element może być tu jednostronny albo dwustronny. Jednostronne elementy są zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne. Podwójny dwustronny element nie wymaga użycia wzmocnienia, tak jak jednostronny, gdyż na nim obciążenia równomiernie rozkładają się.
Wstawianie parapetów
Od wewnętrznej strony budynku wstawia się parapet z kamienia, drewna albo lastryka. Po zewnętrznej stronie z kolei mocuje się zwykle cienki blaszany parapet. Zewnętrzny parapet dosuwa się tu do okiennej ramy. Takie miejsce nie ma ocieplenia, ponieważ termoizolacja ściany ma swój koniec kilka centymetrów niżej. Dolny fragment okna w takiej sytuacji jest zimniejszy od części pozostałej okna. W okresie zimowym może on przemarzać, i pod oknem dojdzie do pojawienia się wilgoci. Brak dokładnego wypełnienie szczeliny znajdującej się pod blachą podokiennika za pomocą poliuretanowej pianki sprawi, że zimą będzie wiać pod oknem.
Zakup ciepłych parapetów
Ciepły parapet powinno dopasować się do materiału, z jakiego wykonano ok o oraz do danego okiennego systemu PCW. Przy drewnianych oknach ciepły parapet nie posiada w części centralnej podwyższenia, jakie tworzy się do plastikowych okien. Na rynku wielu producentów okien PCW oferuje do nich ciepłe parapety. Ich zakupu można dokonać również we firmach, jakie produkują materiały do uszczelniania albo wyroby polistyrenowe. Ciepły parapet tworzy się na zamówienie pod konkretne okno. Chcąc go zamontować wymaga to odpowiedniego przygotowania oścież. Dolny fragment w tym wypadku musi być wyrównany za pomocą zaprawy oraz wypoziomowany na daną wysokość.