fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabezpieczenia w instalacjach wodociągowych

Przepisy wprowadzone przez 12 kwietnia 2002 roku nakazują w budynkach montować na wodociągowych instalacjach zwrotnych zaworów antyskażeniowych. Wiele budynków, jakie powstały przed 2002 rokiem zapewne nie posiada takich zaworów. Takie działania powinny powodować przeprowadzanie kontroli obiektów, jakie są podłączone do sieci. Przegląd powinien obejmować zawory, a w przypadku wykrycia ich braków powinno się je koniecznie zamontować. Dużą uwagę zwraca się na budynki, jakie są przyłączone do wodociągowej sieci, a dodatkowo posiadają także własne ujęcie wody. Do takich budynków zalicza się publiczne obiekty, jakim jest np. szpital. Jednak bieżący monitoring nie powinien obejmować tylko tych budynków.  (uprawnienia budowlane cennik) 

Zabezpieczenia w instalacjach wodociągowych
Zabezpieczenia w instalacjach wodociągowych

Zabezpieczenia instalacyjne

Doświadczenie osób z branży wskazuje, że każdy z budynków, który nie posiada na wewnętrznej instalacji zabezpieczeń może mieć wpływ na zmianę w jakości wody pochodzącej z wodociągowych sieci. Nie posiadanie zwrotnych zaworów w czasie istnienia warunków, jakie sprzyjają na dystrybucyjnej sieci mogą sprawić, że woda z wewnętrznej instalacji cofnie się do zasilającego rurociągu. Na wodociągowych sieciach odnotowano przypadek, w związku z uszkodzeniem wymiennika cieplnego oraz nie posiadaniem zwrotnego zaworu woda pochodząca z instalacji ogrzewania ciepłego dostała się do zimnej wody. Poprzez przyłącze wtłoczyła się ona do innego budynku i do rozdzielczych rurociągów.  (uprawnienia budowlane program) 

Płukanie i dezynfekcja

Odnotowano niekiedy przypadki, że pomimo płukania i dezynfekcji pojawiły się pewnego rodzaju nieprawidłowości, jakie związane były z sanitarnym zakresem rurociągu. Kluczowe znaczenie ma nadzór nad tego rodzaju inwestycjami, aby utrzymać wodę zgodnie z obowiązującymi wymaganiami, jakie stawia się wodzie do spożycia dla ludzi. Podczas każdego produkcyjnego etapu wody może zajść sytuacja, jaka stwarza zagrożenie dla jej jakości. Chcąc mieć stałą kontrolę nad wodą niezbędne jest przeprowadzanie monitoringu w sposób ciągły. W ten sposób wychwyci się wszelkie, nawet małe zmiany w zakresie danych parametrów. Charakterystyka oraz ocena ryzyka, jak i prawdopodobieństwo związane z jego wystąpieniem pozwalają wdrożyć prewencyjny zakres działań zabezpieczających od pojawienia się czynników niekorzystnych, jakie wpływają na zdrowotne bezpieczeństwo wody.  (uprawnienia budowlane segregator)   

Nowe odcinki wodociągowej sieci

 Włączenie do sieci nowych odcinków stwarza zagrożenie, które spowodować może czasami nie akceptowalność wody pod względem mikrobiologicznym. Zakażenie wtórne wody w związku ze złym przygotowaniem odcinku rurociągu to realny rodzaj zagrożenia, jaki doprowadzić może do rozprzestrzeniania się w niekontrolowany sposób wody posiadającej nieodpowiednie sanitarne parametry. Na dystrybucyjnej sieci przeprowadzanie wielu inwestycyjnych zadań wskazuje, że ogromne znaczenie ma sprawowanie nadzoru nad sanitarną kulturą tworzenia nowych rurociągów. W związku z tym niezbędne staje się opracowanie odpowiednich procedur i wytycznych związanych z płukaniem, dezynfekcją oraz dechloracją. Z wodociągowych nowych odcinków sieci należy pobrać próbki do badania.   (uprawnienia budowlane 2023) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com