Charakterystyka systemu związanego z ogólnym budownictwem
System ogólnego budownictwa, nazywany w skrócie SBO uznany jest jako otwarty. Ma on na celu wykonanie podstawowych budynków w ogólnym budownictwie. Zaliczamy tu szkoły, szpitale, przychodnie, budynki administracyjne, hotele, domy studenckie, budynki do świadczenia usług oraz handlu, domy kultury oraz budynki powstałe na górniczych terenach (nauka do uprawnień budowlanych).
Słupowe oraz ryglowe prefabrykaty
Pomimo że słupowe i ryglowe prefabrykaty mają różne wysokości przekrojów, to cechuje je taka sama stała szerokość wynosząca 30 cm. Słupy spawa się na całym obwodzie w miejscach ich stykania się a rygle łączy się ze słupami stosując do tego celu monolityczne wieńce żelbetowe. Rygiel zbudowany jest z dwóch części. Jedna z nich to prefabrykat. W jego górnej płaszczyźnie posiada wypuszczone zbrojeniowe pręty. Drugą część stanowi nabetonowy wieniec, który wykonuje się na placu budowy. Nadbeton wpływa na zwiększenie się wysokości danego rygla o 22 cm. Tyle wynosi także grubość stropu (testy 2021 uprawnienia). Rygle mają rozpiętość na poziomie 240-900 cm. Ich wysokość różnicuje się co 60 cm.
Co daje zastosowanie systemu SBO?
System SBO jest przede wszystkim kompleksowy oraz otwarty (uprawnienia budowlane – egzamin). Poza tymi cechami daje on duże możliwości do tego, aby wprowadzić nowoczesne produkcyjne technologie. Za jego pomocą można przystosować nośne i wypełniające elementy oraz instalacje zastosowane do tych technologii. Odbywa się to w zakładach stacjonarnych zajmujących się prefabrykacją. Wykończeniowe prace prowadzi się tu maksymalnie uprzemysławiając je. Ten rodzaj systemu sprawdzi się także przy technologicznych liniach w wytwórni, gdzie stosuje się W-70. Opracowując SBO system miał obejmować główne typy prefabrykatów, które wykonuje się z różnych materiałów. System miał powodować zmniejszenie liczby typów do minimum. W tym systemie liczba prefabrykatów wynosi łącznie 427. W systemie W-7 0liczba danych prefabrykowanych typów elementów ma wartość 41. Jest to około 10% liczby ogólnej typów prefabrykatów w SBO. Z ryglowych prefabrykatów montuje się szkieletową konstrukcję budynku. Opiera się ona na wspornikach słupów, które są krótkie i na połączonych razem poprzez spawanie z obetonowaniem złącza.
Konstrukcyjny układ
Konstrukcyjnym układem w SBO jest układ szkieletowy (programy do uprawnień budowlanych). Opiera się on na modularnej siatce, gdzie nx60 cm. System W-70 wykorzystuje natomiast jedną wysokość kondygnacyjną. Inaczej wygląda sytuacja w SBO, gdzie można za jego pomocą wykonać budynek, który będzie posiadać 4 kondygnacyjne wysokości. Dodatkowo system ten pozwala na budowanie obiektów o 2 do 11 kondygnacji. Można zastosować tu dodatkowo jej różne wysokości.