Stan rusztowań
Blisko rusztowań wiszących nie pozwala się na umieszczanie wysuwnic tylko przez zaklinowanie. Zestawianie dwóch rusztowań wiszących dzięki mostu i korzystania z drabin na takich rusztowaniach bywa niedozwolone. Rusztowanie warto koniecznie uchronić przed ruszaniem się. W rusztowaniach rurowych nie można klinować zestawień węzłowych poprzez umieszczanie kawałków stali albo drewna wśród rurę a jarzmo. (uprawnienia budowlane kontakt) Rusztowania da się akceptować do użytku po oględzinach protokólarnych, jakie stwierdzają, że montaż jest zgodny z planem oraz warunkami technicznymi. Odbierając rusztowania kontroluje się zwłaszcza pionowość stojaków i poziomość rozmieszczenia podłużnie oraz bieżnie, odpowiedniość umocowania do muru obiektu, właściwość nałożenia złączy i dostawienia śrub, naniesienia i ugruntowania piorunochronów oraz czy blisko rusztowań nie ma nieizolowanych przewodów. Podczas używania wieży wyciągowej wszystkie podnośniki warto wyposażyć w napis jaki określa maksymalne obciążenie i stwierdzający dopuszczenie czy zakaz przewożenia robotników. Co dwa tygodnie warto robić przegląd wież. Stan rusztowań musi być kontrolowany co jakiś czas, patrząc na ich typ, masę oraz intensywność użycia. (uprawnienia budowlane 2021)
Obserwacje rusztowania
Do tego warto zrobić obserwację stanu rusztowania po długiej pauzie w pracach, po wszystkich burzach, wiatrach, opadach itd. Rusztowania wiszące i te na wysuwnicach warto sprawdzać każdego dnia zanim zaczną się pracę. Nie można zostawiać na rusztowaniach tworzyw czy przyrządów na całą noc, na dni wolne czy na planowane przerwy w pracy. Śnieg z rusztowań warto likwidować nawet wtedy, kiedy nie używa się ich, ponieważ sprawia to duże obciążenie, gnicie drewna oraz pojawianie się rdzy na gwoździach. (uprawnienia budowlane program) Nie pozwala się na zrzucanie części rusztowań blisko rozbiórki. Na każdych rusztowaniach trzeba wywiesić tablicę z wyraźną nośnością pomostu. Obejma rączki zestawiają się z dwóch półokręgów. Zestawienie pół-obejmy z trzpieniem musi być solidne i nie ruszać się. Rury deszczowe bywają wykorzystywane do odpompowywania wód opadowych z rynien do sieci kanalizacyjnej, a robione bywają z żeliwa szarego. Mamy dwa typy rur: jeden bez korka rewizyjnego a jeden z korkiem. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Eksploatacja rusztowania
Podczas eksploatacji rusztowania warto oddać do takich kontroli:
-każdego dnia brygadzista powinien sprawdzać rusztowanie,
-co dziesięć dni, przez konserwatora rusztowania albo robotnika inżynieryjnego,
-co jakiś czas przez komisję oraz inspektora nadzoru, majstra czy brygadzistę, jaki rusztowania używa. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Kontrolę co jakiś czas warto robić po nagłych wiatrach, burzach, ulewach i przed dopuszczeniem do robienia prac na rusztowaniach. Rezultaty przeglądu warto umieszczać w dzienniku budowy. Tworzywa przydatne do robienia prac nie powinny być składowane na pomoście pracowniczym w liczbie większej niż maksymalny ciężar, pomniejszony o 80kg. Pomosty pracownicze warto regularnie czyścić z odpadów tworzyw budowlanych. Kiedy pracujemy porą zimową, pomosty warto czyścić ze śniegu czy oblodzeń.
Rusztowania
Powierzchnia, na jakiej umieszcza się rusztowanie musi być w stanie jaki pozwala na prędkie odprowadzenie wód opadowych. Pracownicy pracujący przy montażu oraz rozmontowywaniu muszą posiadać na sobie pasy zabezpieczające, jakie podczas robót trzeba dołączyć do niezmiennych elementów. (program egzaminu na uprawnienia) Nie można montować czy rozbierać rusztowań po ciemku , podczas dużej mgły oraz obfitego deszczu, w czasie burzy i wiatru jaki jest szybszy od 10m/sek. Do budowy rusztowań nie korzysta się z drewna nieokorowanego w żadnym przypadku. Podłużnice rusztowań stojakowych można umieszczać do stojaków i da się sztukować je jedynie na stojakach. Nie powinny one działać jak wsporniki. Deski pomostowe trzeba wesprzeć na chociaż trzech leżniach. Drabiny rusztowań drabinowych warto tak umieścić, by obydwie nogi widniały na łącznej podkładce z solidnej deski.