fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Charakterystyka dotycząca transportu oraz montażu

Transport danych prefabrykowanych elementów z produkcji na miejsce, w którym będą montowane wiąże się z różnego rodzajami urządzeniami. Są to urządzenia wyładunkowo – załadunkowe, maszyny, transportowe środki i drogi, gdzie odbywa się transport. Każde z tych urządzeń charakteryzuje się różnymi rodzajami parametrów. Urządzenia i maszyny wyładunkowe charakteryzują się udźwigiem, zasięgiem prac oraz wysokością, do jakiej może się podnieść. Środki transportu opisuje się długością wysokością i szerokością nośnej części, a drogi cechują się jednostkowym naciskiem na drogę oraz taborową skrajnią (nauka do uprawnień budowlanych).

Charakterystyka dotycząca transportu
Charakterystyka dotycząca transportu

Wykorzystanie do transportu normalnotorowej kolei

Można wyróżnić dwa rodzaje kolei. Pierwsza to normalnotorowa, gdzie prześwit torów wynosi 1435 mm. Wykorzystuje się ją przede wszystkim do zewnętrznego transportu (testy 2021 uprawnienia). Drugim rodzajem kolei jest wąskotorowa. Jej prześwit torów ma odpowiednio 1000, 750 oraz 600 mm. Stosuje się ją jako wewnętrzny transport, do przewożenia elementów na terenie budowy.

W normalnotorowych kolejach wykorzystuje się spadki w wzniesieniach, które są dopuszczalne. Na bocznicach oraz na stacjach spadek wynosi 2,5%, na bocznicach i drugorzędowych torach 40%, a na głównej trasie do 25%. Takie wagony wyposaża się w tzw. pokrętne ławy. Służą one do wkładania na nie ładunków. W związku z tym przewożenie większych rodzajów elementów na kilku wagonach jest możliwe. Ładunki, które przewozi się koleją oraz tabor musi zmieścić się w przestrzennych granicach. Granice te wyznacza skrajny kolejowy tabor. Za pomocą przerywanej linii oznacza się przestrzeń, jaką można jeszcze wykorzystać do ładunku, który jest ułożony na platformie kolejowego wagonu. Taką skrajną linię zachowuje się na torach, na całej ich długości. Dotyczy to łuków oraz prostych odcinków.

Poziomy rodzaj transportu elementów

Poziomy transport prefabrykowanych elementów odbywa się po drodze kołowej albo szynowej (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Szynowy rodzaj transportu bardziej opłaca się, ponieważ jest on ekonomiczny. Ma dużą transportową wydajność i umożliwia przewożenie dużych ciężarów ładunkowych, które mają mały opór związany z ruchem. Natomiast do wad tego transportu zalicza się duży koszt związany z budową torów oraz konieczność tworzenia niewielkich rodzajów spadków oraz wzniesień. Ogranicza to możliwość doprowadzenia torów na budowę.

Dostarczanie na plac budowy prefabrykowanych elementów

Prefabrykowane rodzaje elementów dostarcza się na budowę drogą, która jest powszechna w użytkowaniu. Dlatego też podczas ich transportu trzeba zachować pewne zasady oraz spełnić warunki, jakie dotyczą ogólnego transportu. Przede wszystkim budowlany transport może mieć charakter poziomy, pionowy, poziomo – pionowy oraz pochyły. Zazwyczaj poziomy wewnętrzny i zewnętrzny transport dostarcza elementy do zamontowania. W skład procesu związanego z zasadniczym montażem wchodzi transport poziomo – pionowy oraz pionowy. Jest to wewnętrzny transport, który odbywa się z zastosowaniem montażowych maszyn (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com