fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Cechy konstrukcji płytowej

Doświadczenia

Przy porównaniu współczynników odkształcalności, inaczej sprężystości, murów z cegieł i na różnych zaprawach, łatwo zaobserwować w skrajnych przypadkach, iż pod ściśle określonym obciążeniem, skrócenie wysokości muru z cegły klasy 80 na zaprawie wapiennej jest 7,5 raza większe niż skrócenie muru z cegły klasy 120 na zaprawie cementowej. Elementy konstrukcji stropów, które są wsparte na słupach w środku (żelbetowych lub stalowych), a tymi końcami na ścianach z zaprawą niskiej jakości – ulegają uszkodzeniom. Identyczne elementy wsparte końcami na murach z zaprawą wysokiej jakości nie mają rys i innych odkształceń. (uprawnienia budowlane kontakt)

Cechy konstrukcji płytowej
Cechy konstrukcji płytowej

Różne doświadczenie pokazują, że podczas wykorzystania naprężeń skrócenia muru z porządnej cegły na odpowiedniej zaprawie cementowej z minimalnym dodatkiem wapna, są równe w przybliżeniach skróceniom słupów żelbetowych i stalowych wraz ze skurczem betonu.

Zalety konstrukcji płytowej

-Łatwy montaż, czemu zawdzięcza się stosowanie małej ilości prefabrykowanych elementów pod postacią dużych płyt,

-niewielki ciężar budynku dzięki lekkiemu wypełnieniu zamiast cegły, na 1 m budynku przypada: od płyt ścian zewnętrznych 0,55 kG, od płyt stropowych 66 kG, a od płyt ścian działowych nośnych 35 kG.

-usztywnienie konstrukcji, która jest odpowiednia do przeniesienia sił poziomych bez dodatkowych stężeń,

-nieduża ilość stali, na 1m od płyt ścian działowych nośnych 1,30 kG, od płyt ścian zewnętrznych 0,55 kG, od płyt stropowych 1,34 kG. (uprawnienia budowlane 2021)

Taka konstrukcja płytowa potrafi być stosowana jak ustrój nośny w budynkach, które zawierają do 10 kondygnacji. Są w niej wykonywane składane budynki drewniane. Taka konstrukcja eliminuje ściany wewnętrzne, co umożliwia pozyskanie rozległych pomieszczeń w budynku. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Specjalne warunki wykonania konstrukcji stropów wspartej w środku na słupach

Stosowanie tej konstrukcji nie powoduje uszkodzeń w budynkach o wysokości od 8 do 10 kondygnacji, jeśli podczas jej wykonania będziemy pamiętać o:

-spoinach, które trzeba zrobić jak najcieniej się da,

-robocie murarskiej, która musi być wykonana idealnie,

-stosowaniu mocnej zaprawy. W górnych kondygnacjach można stosować zaprawę cementowo-wapienną, ale w dolnych lepiej używać samej cementowej, na przykład 1:4 bądź 1:3 z małym dodatkiem wapna. Im więcej pięter w budynku, tym mocniejsza musi być zaprawa. (program egzaminu na uprawnienia)

-wytrzymałej cegle dobrej jakości,

-umożliwieniu skurczenia muru poprzez parowanie wody, wsiąkanie jej w cegłę, spłaszczenia się z plastycznej zaprawy i jej wiązania, nim strop będzie zabetonowany nad kondygnacją. Z takich między innymi powodów nie wolno murować ścian za szybko, a po jej wymurowaniu poczekać aż zaprawa zrobi się wytrzymała (20% wytrzymałości 28-dniowej) i zwiąże.

Parcie wiatru w takich konstrukcjach powinno być przenoszone ze ścian zewnętrznych za pomocą stropów na ściany poprzeczne. Natomiast jeżeli ściany poprzeczne są w dużych odległościach os siebie lub nie ma ich wcale to belki i słupy wewnętrzne muszą być przygotowane na wiatr, tak jak w budynkach szkieletowych słupowych. (uprawnienia budowlane program)

Osiadanie

Widoczne różnice osiadań zachodzą, gdy wewnątrz budynku zastosowano słupy stalowe lub żelbetowe, a ściany zewnętrzne zrobiono z cegły na wapiennej zaprawie z grubymi spoinami. Belki stalowe są odporne na nierównomierne osiadania podpór, ale podczas widoczniejszych różnic osiadań potrafią pojawić się przekrzywienia nitów, zwirzchnięcia ścianek w belkach czy popękania szwów spawanych. W ciągłych belkach żelbetowych oraz żeberkach stropowych, które biegną w poprzek budynku, pojawiają się rysy i pęknięcia, takie same odkształcenia można zaobserwować w ściankach działowych. (akty prawne uprawnienia budowlane)

W dużej ilości budynków o takiej konstrukcji (najczęściej tych wykonanych przed wojną), powstają odkształcenia w stropach, belkach czy ścianach działowych. Takie odkształcenia są spowodowane nierównomiernym osiadaniem podpór środkowych i zewnętrznych.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com